Souboj Václava Havla a Miloše Zemana. Zde je výsledek

18.11.2015 11:05

Začátek nové svobodné éry, ale i změnu k horšímu a velké zklamání představuje 17. listopad 1989 pro občany České republiky. Alespoň to vyplývá z průzkumu agentury SANEP.

Souboj Václava Havla a Miloše Zemana. Zde je výsledek
Foto: David Daniel
Popisek: Výročí 17. listopadu v Brně

Zklamání převažuje. Podle 65 % dotázaných se rozhodně heslo Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí nepodařilo naplnit. Více než 53 procent obyvatel není spokojeno s aktuální politickou situací a 45 % dotázaných míní, že nejsme vyspělou demokratickou zemí. 

Zajímavé je však to, že jen 18 procent dotázaných odpovědělo, že se měli za komunistické éry lépe a zároveň 42 % občanů řeklo, že jsou na svou zemi hrdi. Za vlastence se rozhodně považuje 58 procent obyvatel. Spíše ano v této otázce odpovědělo dalších 22 procent.

Celý průzkum ZDE

Dotázaní občané považují za největší klady sametové revoluce volné podnikání, svobodu projevu, větší možnosti studia, ale především možnost cestování. Mezi zápory převažuje korupce v politice, policii a justici, zvýšená kriminalita, ztráta sociálních jistot i zhoršující se životní úroveň. 

Nejvýznamnější osobností polistopadového vývoje je Václav Havel s 35,7 %, hned na druhém místě jej následuje Miloš Zeman s 34,8 %. Oproti loňskému roku tak došlo k výraznému vzestupu Zemana (z 17,4 %) a výraznému poklesu Havla (z 45,6 %). Třetí Václav Klaus se stále pohybuje kolem 12 %. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

21:32 Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

Hostem pořadu Podtrženo, sečteno na XTV.cz u moderátora Luboše Xavera Veselého byl komentátor Petr H…