Souboj lídrů. Sobotka se před kamerou uvařil ve vlastních grafech

11.03.2012 16:45

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Ani moderátor, ani Bohuslav Sobotka nedokázali podle odborníků Petra Nečase donutit, aby přestal mluvit v obecné rovině. Podle Zdeňka Zbořila byl nedostatečný tah na branku ze strany lídra ČSSD předzvěstí toho, že mezi ODS a sociálními demokraty tají ledy.

Souboj lídrů. Sobotka se před kamerou uvařil ve vlastních grafech
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a premiér Petr Nečas (ODS) v pořadu Otázky Václava Moravce
reklama

Odborníky Otázky Václava Moravce nenadchly. Lídr nejsilnější opoziční strany se v České televizi sešel s premiérem a utkali se v rozhovoru, který politolog Zdeněk Zbořil pro ParlamentníListy.cz komentuje slovy: „Ani jeden z nich neřekl nic nového, dokonce i ten plánovaný pokus o vyslovení nedůvěry vládě je už delší dobu dopředu avizovaný.“

Zdeněk Zbořil si tak ze souboje, který měl být ostrým střetem, kdy bude lídr opozice grilovat premiéra, odnáší dojem zcela jiný. „Myslím, že tato debata naznačuje, že kdyby došlo k nějaké prekérní situaci, tak se ČSSD a ODS dohodnou v duchu dávné opoziční smlouvy.“

Strany tak naznačily, že by možná raději spolupracovaly spolu než s partnery, které pro ně připraví případné volby. Na ty vychází jasné dvojičky ČSSD s komunisty a ODS s TOPkou.

Mrkají na sebe, ale před krajskými volbami si do náruče nepadnou

Lídři velkých stran se však podle názoru Zdeňka Zbořila v Otázkách Václava Moravce pokusili vytvořit dojem, že oba ční nad zástup těch stran menších, pro velké strany obtížněji odhadnutelných. K tomuto názoru se politolog kloní i přesto, že se vlastně na žádném z témat diskutéři neshodli. Debatovalo se o připojení České republiky k fiskální smlouvě EU i o snaze omezit dluhy.

 


(Repro Foto: ČT24)

„Pokaždé naznačili jistou ochotu jednat,“ říká pro ParlamentníListy.cz odborník a upozorňuje, že předsedové stran, které budou v blížících se volbách usilovat o vládu nad kraji, si před zraky voličů do náruče padnout nemohou.

„Byl to takový hezký začátek předvolební kampaně,“ dodává Zbořil.

Sobotka to prý s grafy neumí

Kdyby se mělo hodnotit, kterému z předsedů vyšel mediální vstup před krajskými volbami lépe, tak je to podle odbornice na mediální komunikaci Alžběty Švarcové premiér Petr Nečas.

„Bohuslav Sobotka očividně přišel na rozhovor dobře připraven, nedokázal však improvizovat. Jak je u něj již tradiční, byl vybaven řadou různých grafů, nicméně je vytahoval v naprosto nevhodných chvílích, tedy v okamžicích, kdy měl reagovat na něco konkrétního, co říkal Václav Moravec, nebo Petr Nečas,“ kritizuje odbornice.


(Repro Foto: ČT24)

Podle ní rozdíly mezi předsedy ČSSD a ODS spočívaly především v tom, že zatímco Bohuslav Sobotka se pokoušel mluvit o konkrétních číslech, Petr Nečas si dával pozor a držel se raději v obecné rovině.

„Pokud mluvíte jen o obecnostech a vyvarujete se konkrétních čísel a faktů, pak je debata jednodušší. Taková prohlášení se hůře vyvrací a hůř se na ně reaguje,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Švarcová.

Anketa

Kdo byl podle Vás lepším diskutérem v pořadu?

hlasovalo: 2321 lidí

Podle ní to, že se Bohuslav Sobotka více snažil mluvit o konkrétních souvislostech, mu v očích diváků prospět nemůže. „To, co diváci vidí, je obraz smějícího se Nečase, který opravuje Sobotku, kdežto Bohuslav Sobotka nedokázal premiéra důsledně v ničem ani lidově řečeno ‚vykoupat‘. Víc v opozici byl proti Nečasovi i moderátor Václav Moravec než předseda ČSSD.“

Fotogalerie: - Sobotka, Nečas, OVM

Bohuslav Sobotka v Otázkách Václava Moravce
Bohuslav Sobotka v Otázkách Václava Moravce
Do studia Otázek Václava Moravce zavítal Petr Neča...
Bohuslav Sobotka ve studiu Otázek Václava Moravce
Bohuslav Sobotka ve studiu Otázek Václava Moravce
Petr Nečas v Otázkách Václava Moravce

K rozpadu koalice dojde, ale až před řádnými volbami

Ani podle Zdeňka Zbořila nebyla mediální strategie předsedy ČSSD zdařilá. Zbořil kritizuje hlavně naprosto nesmyslný avizovaný pokus o vyslovení nedůvěry vládě.

„ČSSD se sice může opírat o nějaké morální právo na své kroky, ale pokus o vyslovení nedůvěry jen stmelí koalici. Ta může být sebevíc rozhádaná, ale ani jedna ze stran si nemůže dovolit přijít v téhle chvíli o vládní mandát,“ vysvětluje ParlamentnímListům.cz Zdeněk Zbořil.

Podle politologa k rozpadu koalice pravděpodobně dojde. Ale očekává jej krátce před řádnými volbami. „Koaliční strany si můžou dovolit rozpustit koalici zhruba rok před volbami, kdy už to ta vláda nějak doklepe do řádného termínu ve změněné podobě,“ předpokládá Zdeněk Zbořil.

Zbořil si myslí, že prozíravější by tak bylo, aby ČSSD přiznala, že nemá sílu vládě vyslovit nedůvěru, a předváděla svou kritiku právě například v televizních debatách. „Sociální demokracie by se měla spíš dál snažit vládu rozdělit. Pokusy, jak říká Petr Nečas, o 'svržení vlády', dodávají současnému kabinetu tmel,“ uzavírá Zdeněk Zbořil.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marian Kučera
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…