Současné Německo s kancléřkou Merkelovou je vlastně požehnáním, tvrdí diplomat Kolář

07.02.2017 22:43

Hosty Událostí, komentářů České televize byli bývalý ministr obrany Luboš Dobrovský a exdiplomat v Rusku a USA Petr Kolář.

Současné Německo s kancléřkou Merkelovou je vlastně požehnáním, tvrdí diplomat Kolář
Foto: MZV
Popisek: Diplomat Petr Kolář
reklama

Jsou namístě například obavy Polska z tichého německo-ruského porozumění? „Nemyslím. Není to nic nového. Polsko se cyklicky zmítá mezi Německem a Ruskem. A současná vláda je až trošku obsesivní. Německo je spojenec Polska a Polsko to ví,“ zmínil v této souvislosti Kolář.

„V Polsku to vědí v posledních třech dnech velmi intenzivně,“ potvrdil Dobrovský. „Myslím si, že v této chvíli ten problém, který jste zmínil, není hlavní. Lídr Kaczyński podle mého očekává, že za to, že podpoří německou kancléřku Merkelovou, se mu dostane alespoň maličko podpory oslabit eurounijní instituce. Já jsem přesvědčen, že se mu jí nedostane, ale uvidíme,“ dodal.

Řeč přišla i na amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Teprve uvidíme, kdo je ten prezident Trump. Zatím to nevíme. Každý jeho den je trochu jiný. Kontroverzní vůči sám sobě,“ řekl Dobrovský.

„Neobávám se Německa, stejně tak jako se neobávám toho, že se vrátí komunismus a totalita,“ podotkl k otázce Německa Dobrovský. „Pro nás ekonomicky silné Německo je požehnáním. Naše ekonomika je na Německu závislá. Německo je motorem evropské integrace. Říkám, že současné Německo s kancléřkou Merkelovou, i přes její omyly a chyby, je vlastně požehnáním,“ dodal Kolář. 

Následně řekl své i k Severoatlantické alianci. „Současný americký prezident se sice k NATO vyjádřil, že je zastaralé a že by mělo být více angažováno v boji s terorismem. Zároveň však říká, že NATO je důležité, jen chce po evropských spojencích, aby plnili požadavky,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soutěž s Milionem chvilek? Bude dusno: Babiš, Xaver, Lipovská, Putin. Praha vzplane ,,bouřemi"

11:05 Soutěž s Milionem chvilek? Bude dusno: Babiš, Xaver, Lipovská, Putin. Praha vzplane ,,bouřemi"

Není to tak dlouho, co si Johana Hovorková z Fora24 stěžovala, že se při volbě Xavera Veselého a Han…