Soud bude ve čtvrtek řešit kauzu tzv. poslaneckých trafik

16.07.2017 17:07

Kauzu takzvaných poslaneckých trafik, ve které čelí obžalobě někdejší premiér Petr Nečas (ODS), jeho žena Jana Nečasová (dříve Nagyová) a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček, bude ve čtvrtek řešit Obvodní soud pro Prahu 1. Případem se měl zabývat už v prosinci. Soudkyně Helena Králová však jednání po přečtení obžaloby odročila kvůli námitkám advokátů proti údajné podjatosti olomouckých vrchních státních zástupců.

Soud bude ve čtvrtek řešit kauzu tzv. poslaneckých trafik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová

Státní zástupci zase namítali podjatost soudkyně Králové – a to proto, že v kauze, jež se týká Nečasové a údajného zneužití Vojenského zpravodajství, expremiérovu manželku opakovaně zprostila viny. Zatímco v tomto případě jí soud kauzu odebral, kauzu trafik bude Králová soudit dál. Podle pražského městského soudu, který stížnost žalobců zamítl, byla námitka předčasná a neopodstatněná.

Králová se po obdržení obžaloby sama snažila kauzy zbavit s odůvodněním, že její kolegyní je manželka původně obviněného exposlance Petra Tluchoře. Pražský městský soud však s její žádostí, aby se případem zabýval jiný obvodní soud, nesouhlasil.

Případ trafik je jednou z kauz Nečasové, které v roce 2013 vedly k pádu Nečasova kabinetu. Kauza začala o rok dříve, kdy se vládní koalici nepodařilo ve sněmovně zvrátit senátní veto balíčku daňových změn. Spolu s opozicí hlasovalo proti šest poslanců ODS, mezi nimi Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř.

Později složili poslanecké mandáty, čímž umožnili schválení balíčku. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státních firmách. Nečasová a Boček byli podle obžaloby při vyjednáváních s poslanci prostředníky tehdejšího premiéra.

Původně byli obviněni i poslanci, v jejich případě ale zasáhl v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou indemnitu. Stát se jim za stíhání a vazbu veřejně omluvil.

Obžalovaní vinu odmítají. Nečasovi s Bočkem hrozí až šest let vězení. Nečasové až osm, protože navíc čelí obžalobě z krácení daní u luxusních dárků, mimo jiné u drahých kabelek nebo kožichů. Cenu dárků policie vyčíslila na 10,1 milionu korun, zkrácená daň podle žalobců činí 736 000 korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…