Soud osvobodil policistu, který autem zahradil cestu ujíždějícímu motorkáři

15.01.2019 18:55

Policistu Šimona Vaice, který předloni svým služebním autem zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem a byl viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, zprostil Městský soud v Praze v úterý definitivně obžaloby. Soud zamítl odvolání státního zástupce. Říjnový rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 8 je tak pravomocný.

Soud osvobodil policistu, který autem zahradil cestu ujíždějícímu motorkáři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Motorkáři přišli podpořit policistu Šimona Vaice před soudním přelíčením. Ten je obviněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti
reklama

Vaic předloni svým služebním autem vjel do cesty v pražském Těšnovském tunelu ujíždějícímu motorkáři, který měl v té době zákaz řízení. Při srážce utrpěl vážná zranění. Vaicovi hrozilo až dvouleté vězení nebo zákaz činnosti.

Předseda odvolacího senátu Luboš Vlasák označil postup Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a státního zastupitelství za alibistický. Podle jeho slov například zvolily právní kvalifikaci, která neodpovídá popisu skutku, ale je typická spíše pro dopravní nehody. „Rozhodně odmítáme, že by to byla dopravní nehoda, ta není nikdy vyvolána úmyslně,“ dodal soudce.

Kromě toho také Vlasák připomněl, že Vaic byl v autě na pozici podřízeného. Jeho kolega proti zákroku neprotestoval a z důkazů vyplývá, že na to měl dostatek prostoru. „S tím zákrokem se ztotožnil, ale žalován nebyl,“ podotkl soudce.

Motorkář tehdy s alkoholem v krvi ujížděl ulicemi Prahy rychlostí okolo 145 km za hodinu a ohrožoval ostatní řidiče. Vlasák se proto podivil i nad tím, že byl motorkář obžalován pouze z maření výkonu úředního rozhodnutí. „To byla bezohledná jízda. Co ten pan policista měl dělat? Čekat, až se pan poškozený unaví, dojde mu benzín? To je pro odvolací soud naprosto nepředstavitelné,“ sdělil soudce. V autě prý Vaic neměl šanci motorkáře dojet.

Po vyhlášení rozsudku řekl Vlasák novinářům, že chápe logiku, proč státní zástupce obžalobu podal. „Tyto případy nejsou příliš řešeny, judikatura v tomto je poměrně chudá a tady šlo opravdu pouze o právní posouzení oprávněnosti zákroku toho policisty,“ vysvětlil Vlasák.

„Jsme přesvědčeni o tom, že zákrok byl oprávněný, zatímco inspekce spolu s panem státním zástupcem dospěla k opačnému závěru, a proto byla podána obžaloba. Ale o tom, zda byl, či nebyl spáchán trestný čin, naštěstí v tomto státě vždy rozhoduje nezávislý soud,“ doplnil.

Státní zástupce prý zváží, zda podá dovolání k Nejvyššímu soudu. „I vzhledem k tomu, jak nastínil odvolací soud, že v soudní praxi není tato právní otázka běžně řešena,“ řekl novinářům. K odůvodnění rozsudku se vyjádřit nechtěl.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…