Soud potvrdil, že VUZ není veřejným zadavatelem

25. 9. 2017 20:38

Krajský soud v Brně vynesl rozsudek, kterým potvrdil, že společnost Výzkumný Ústav Železniční, a.s. („VUZ“), není veřejným zadavatelem. Soud se tak v plném rozsahu ztotožnil s argumentací VUZ, že nesplňuje podmínky veřejného zadavatele stanovené zákonem. Zejména soud výslovně uvedl, že VUZ je nezávislým podnikatelským subjektem majícím průmyslovou či obchodní povahu a jeho odbornou činnost není možné považovat za činnost veřejného zadavatele. Tyto dvě okolnosti ve svém souhrnu stavějí VUZ do stejné pozice mezi ostatní soukromé podnikatele.

Soud potvrdil, že VUZ není veřejným zadavatelem
Foto: ČD
Popisek: Nová dálková souprava Interpanter

Řízení, ve kterém bylo rozhodnutí vydáno, se týkalo sedm let trvajícího sporu, který byl tímto rozsudkem ukončen až nyní. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže („ÚOHS“) nerozhodl tehdy správně, když s VUZ zahájil správní řízení a nakonec v něm dospěl k překvapivému závěru, že VUZ je údajně veřejným zadavatelem stejně jako jeho akcionář, společnost České dráhy, a.s. VUZ podal proti rozhodnutí ÚOHS žalobu ke Krajskému soudu v Brně, který dnes potvrdil, že VUZ skutečně není veřejným zadavatelem, a rozhodnutí ÚOHS zrušil.

„Velmi mě těší, jak podrobně a kvalifikovaně se Krajský soud v Brně celou věcí zabýval. Rozhodnutí Krajského soudu, že Výzkumný Ústav Železniční zodpovídá za své zisky i ztráty, nese veškerá rizika podnikání, a je tedy podnikatelským subjektem, a nikoli veřejným zadavatelem, vnímám jako potvrzení toho, co ve VUZ celé roky děláme, že se pereme v celosvětové konkurenci o zákazníky,“ uvedl František Bureš, předseda představenstva Výzkumného Ústavu Železničního, a.s.

Hlavním předmětem podnikání VUZ je zkušebnictví a hodnotitelství pro železniční dopravu. Doprovodnými činnostmi jsou zejména výzkum a vývoj v oblasti železničních systémů. Zkušebnictví je nejvýznamnější činností VUZ, která se na jeho výnosech podílí z více než 80 %. Zahrnuje zejména zkoušení kolejových vozidel na železničních zkušebních okruzích, nejdůležitějším zkušebním zařízení VUZ, které je součástí Zkušebního centra Velim. Toto testovací zařízení patří k významným a uznávaným zkušebním centrům pro železniční techniku a drážní zařízení v Evropě a tvoří ho dva železniční zkušební okruhy s odstavným kolejištěm, dynamický zkušební stav, laboratoře, haly pro přípravu zkoušek a administrativní zázemí. Součástí zkušebních aktivit VUZ je též provádění akreditovaných zkoušek, a to jak jízdních zkoušek kolejových vozidel, drážních zařízení a dopravních prostředků, tak i laboratorních zkoušek a dalších experimentů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kurdové? O těchto jejich krocích se nepíše, říká Spencerová o době před vpádem Turecka

10:45 Kurdové? O těchto jejich krocích se nepíše, říká Spencerová o době před vpádem Turecka

Živé štíty, takovou roli měli dle Spencerové američtí vojáci, kteří měli takto chránit kurdské jedno…