Soud pravděpodobně rozhodne o vydání údajných spolupracovníků teroristů do USA

15.04.2015 6:27

Pražský městský soud dnes bude pokračovat v projednávání přípustnosti vydání trojice údajných spolupracovníků teroristů do Spojených států. Je pravděpodobné, že rozhodne. Mužům v USA hrozí až doživotí, konečný souhlas s jejich vydáním musí vyslovit ministr spravedlnosti.

Soud pravděpodobně rozhodne o vydání údajných spolupracovníků teroristů do USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ambasáda USA v Praze
reklama

Faouzi Jaber s Chálid Marabí pocházejí z Pobřeží slonoviny, třetí obviněný Alí Fajád je Libanonec s ukrajinským občanstvím. Spojené státy nasadily na Jabera a Marabího v roce 2012 agenty, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Policisté s nimi naoko vyjednávali o převozu kokainu do USA a o nákupu zbraní na útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii. Kvůli nákupu zbraní prý Jaber oslovil Fajáda, zaměstnance ukrajinské státní firmy Ukrspecexport, která se zbraněmi obchoduje.

Schůzky agentů s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, později i ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě. Svou vinu i vydání do USA odmítají.

Američané trojici viní ze "spiknutí k poskytnutí materiální podpory teroristické organizaci". Jaberovi a Marabímu dále kladou za vinu spiknutí k praní špinavých peněz a k prodeji kokainu, Jaberovi a Fajádovi pak ze spiknutí k nabytí a prodeji raket země-vzduch a ze "spiknutí s cílem zabít důstojníky a zaměstnance Spojených států".


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

20:28 Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

Ke slovům ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), že je Babiš „debil“, se již vyjád…