Soud projedná údajné zneužití pravomoci exministra Chmiela

14. 2. 2013 6:46

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes začne projednávat případ bývalého velvyslance v Austrálii Juraje Chmiela. Obžaloba ho viní ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek. Chmielovi, který působil i v úřednické vládě Jana Fischera jako ministr pro evropské záležitosti, hrozí až deset let vězení. Obvinění odmítá.

Soud projedná údajné zneužití pravomoci exministra Chmiela
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Chmiel se podle žaloby trestné činnosti dopustil v souvislosti s projektem ministerstva zahraničních věcí na informační kampaně v Tichomoří. Projekt vyčíslený na zhruba dva miliony korun údajně rozdělil na pět dílčích částí, čímž porušil zákon o veřejných zakázkách a další předpisy. Podle obžaloby tak činil proto, aby nemuselo být vypsáno výběrové řízení a aby nemusel předkládat ke schválení rozhodnutí o vybrání jedné z firem.

Firmy žádným způsobem nepropagovaly české společnosti v zahraničí

V roce 2008 pak údajně zadal třem předem zvoleným firmám vypracování studií týkajících se zámoří a cestovního ruchu, které ale nesouvisely se zadáním schváleného projektu a navíc v rozporu se zadáním žádným způsobem nepropagovaly české společnosti v zahraničí. Firmy za studie přitom dostaly téměř 1,5 milionu korun.

Post velvyslance v Austrálii zastával Chmiel od ledna 2008 do konce roku 2009, kdy se stal ministrem ve vládě Jana Fischera. Kvůli působení v úřednické vládě vystoupil z ODS, kam se ale později vrátil. O pozastavení svého členství ve straně následně požádal ještě před zahájením trestního stíhání, prý z osobních důvodů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální výsměch Jaroslava Plesla „kavárně". TOPiči! Na Soukupa prý budou muset „vyhrabat" rasismus

20:32 Brutální výsměch Jaroslava Plesla „kavárně". TOPiči! Na Soukupa prý budou muset „vyhrabat" rasismus

Šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl se dnes na svém Facebooku zamýšlí nad nejzajímavějšími …