Soud projedná žalobu právníka na prezidenta kvůli amnestii

28.07.2014 6:12

Pražský městský soud dnes projedná žalobu bývalého hradního právníka Pavla Hasenkopfa na prezidenta Miloše Zemana, kancléře Vratislava Mynáře a prezidentskou kancelář. Právníkovi vadí tvrzení Hradu, že je spoluautorem loňské kontroverzní amnestie exprezidenta Václava Klause. Jako zadostiučinění požaduje celkem milion korun.

Soud projedná žalobu právníka na prezidenta kvůli amnestii
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pavel Hasenkopf
reklama

Kancléř Mynář loni právníka v médiích označil společně s Klausovými spolupracovníky Ladislavem Jaklem a Petrem Hájkem za jednoho ze tří „spoluotců" amnestie. Toto tvrzení později převzal i prezident Zeman. Ten navíc Hasenkopfa výslovně nazval hlavním autorem kontroverzního aboličního článku, který zastavil trestní stíhání přesahující dobu osmi let.

Klausova amnestie se podle údajů Ministerstva spravedlnosti dotkla více než 111.000 odsouzených

Hasenkopf tvrdí, že se na podobě amnestie nepodílel. Za původce textu označuje právníka Zdeňka Koudelku, který byl v předmětné době na stáži na Ministerstvu spravedlnosti. Kancléř trvá na tom, že Hasenkopfovo autorství jednoznačně vyplývá z materiálů, které mu předal sám právník. Když ho proto Hasenkopf loni vyzval k omluvě, odmítl.

Klausova amnestie se podle údajů Ministerstva spravedlnosti dotkla více než 111.000 odsouzených a obviněných. Nepodmíněné tresty prominula zhruba 20.000 lidem, fakticky ale z věznic vyšlo jen 6500 z nich, protože řada odsouzených vůbec nestihla za mříže nastoupit. Zastaveno bylo trestní stíhání 265 obviněných, přičemž abolice se týkala i některých velkých hospodářských kauz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

15:43 „Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

Jiří Leschtina je veteránem českého komentariátu již od devadesátých let. Ani on proto nemohl odolat…