Soud rozhodne o stížnostech Tchajwanců proti vydání do Číny

10.12.2019 6:12

Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnostech osmi Tchajwanců, jejichž vydání žádá Čína. Zadržení se neúspěšně domáhali propuštění z takzvané vydávací vazby poté, co získali v Česku na jeden rok doplňkovou ochranu od Ministerstva vnitra. Městský ani Vrchní soud v Praze jim letos v létě nevyhověly, uvedla ČTK.

Soud rozhodne o stížnostech Tchajwanců proti vydání do Číny
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čínská armáda

Podle osmi mužů vazba postrádá smysl a je to porušení základních práv.

Čína požádala o vydání Tchajwanců kvůli tomu, že údajně v Praze založili gang, který postupně vylákal ze tří Číňanek žijících v Austrálii v přepočtu přes 60 milionů korun. Tchajwanci vinu popírají. Obávají se, že po vydání do Číny mohou čelit mučení, zmizet beze stopy, nebo být dokonce popraveni. Upozorňovali na to, že mezi Čínou a Tchaj-wanem panuje přes 70 let nepřátelský vztah.

Česká justice uvěřila zárukám čínské strany, že nezákonné pronásledování nebo trest smrti Tchajwancům nehrozí, a rozhodla proto o přípustnosti extradice. Případné vydání by musela ještě schválit ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Po rozhodnutí vrchního soudu udělilo české Ministerstvo vnitra zadrženým Tchajwancům na jeden rok takzvanou doplňkovou ochranu, která je překážkou vydání.

Lidskoprávní organizace dlouhodobě vytýkají Číně kruté zacházení s vězni. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií. Ostrov však funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení. Česká republika uplatňuje jako většina států světa tzv. politiku jedné Číny, oficiálně uznává jen pevninskou Čínu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza Xaver: Tu máš, legendo! Zastala se „oceněného“ odpůrce ČT. A bylo veselo

10:17 Kauza Xaver: Tu máš, legendo! Zastala se „oceněného“ odpůrce ČT. A bylo veselo

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepov…