Soud s VV odhalil mezery v ústavě, tvrdí Klausův poradce

28.04.2012 15:00

Podle prezidentova poradce a odborníka na ústavní právo Jaroslava Kuby odhalil nedávný verdikt v kauze Bárta - Škárka i mezery v české ústavě. Jde hlavně o to, že oba dva mohou nadále vykonávat svůj mandát.

Soud s VV odhalil mezery v ústavě, tvrdí Klausův poradce
Foto: Vladimír Škarda
Popisek: Soud s Vítem Bártou. Kateřina Klasnová podpořila svého manžela
reklama

"Navzdory faktu odsouzení, a dokonce raritnímu soudcovskému zákazu, mohou dotyční v souladu s ust. čl.23, odst. 3 vykonávat neomezeně svůj mandát ´v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí´, jak to v souladu s  dikcí ústavy ´slíbili na svou čest´, a to i na Pankráci," tvrdí vysokoškolský učitel ústavního práva.

Poslanec není poslíček

Kuba v té souvislosti lituje, že byl v roce 1990 zrušen institut odvolání poslance (zákonem č. 47/1990 Sb.), který považuje za jeden z tradičních ústavněprávních institutů. Cituje ho například v zákoně č. 34/1964 Sb. o volbách do Národního shromáždění (v  § 60, odst. 1): „Poslanec může být kdykoliv odvolán, jestliže zklamal důvěru svých voličů nebo se dopustil činu nedůstojného funkce poslance. O odvolání rozhodují voliči jeho volebního obvodu.“

Podobné vyznění měly i zákony z dalších let (§ 56, odst. 1,5  zák. č. 113/1967 Sb. či § 49, odst. 1  zák. č. 44/1971 Sb., který platil až do už zmíněného zrušení 8. 6. 1990). Od této doby byl však mandát vázaný nahrazen mandátem volným. A to především z toho důvodu, aby nebyl poslanec degradován na „voličova poslíčka či pošťáka“, jak dříve politici argumentovali.

Poslanec tak dnes sice není poslíček, ale na druhou stranu nemůže být odvolán ani v situaci, kdy se jednoznačně zpronevěřil svému poslání. "Díky tomu můžeme dnes alespoň sledovat marnou snahu televizních politologických celebrit objevit způsob, jak například zabránit přeběhlictví poslanců," posteskl si Kuba už dříve v deníku Právo.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…