Soud si s vámi poradí! Advokát Sokol k těm, kteří se radují z vraždy muslimů

28.03.2019 9:30

Právník Tomáš Sokol vyslal jasné varování všem lidem, kteří veřejně schvalovali útok na mešity na Novém Zélandu. „Soud si s vámi dokáže poradit,“ sdělil Sokol v rozhovoru pro Český rozhlas.

Soud si s vámi poradí! Advokát Sokol k těm, kteří se radují z vraždy muslimů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokát Tomáš Sokol

Australan Brenton Tarrant je hlavním podezřelým v případě teroristického útoku na dvě mešity na Novém Zélandu. Zastřelil desítky lidí. Přesto se po světě najdou lidé, kteří tento bestiální teroristický akt schvalují a píší na sociálních sítích, že „muslimové konečně dostali ochutnat svou vlastní medicínu“. I v České republice se najdou lidé, kteří agresorovi tleskali, např. na sociálních sítích.

Advokát Tomáš Sokol upozorňuje, že se tito lidé dopouštějí zločinu schvalování teroristického činu, za který hrozí trest 3 až 12 let odnětí svobody.

„Domnívám se, že pokud někdo napíše, že s tím souhlasí nebo že se mu to líbí nebo že to udělali správně, tak je to jednoznačně schvalování. Pokud někdo napíše, že to má nějaké aspekty a že je třeba na to nahlížet z různých úhlů pohledu, tak to tak nemusí být. Ale je to věc, kterou soud dokáže posoudit bez toho, že by k tomu potřeboval nějaké složité aparáty,“ uvedl Sokol. ¨

Pokud někdo na sociální síti napíše, „že to těm muslimům patří“, pak podle Sokolova názoru spáchal tento trestný čin. Pokud napíše, že teroristický útok neschvalují, ale že by se měly problémy s muslimy řešit, příslušné orgány to musí posoudit a vynést verdikt o vině či nevině.

„Přiznám se, že jsem je nečetl, protože projevy tohoto druhu lidí mě spíše odpuzují, než že bych se o ně zajímal, byť jen z profesionálního hlediska. Nicméně pokud byly dokonce spáchány veřejně a můžeme se normální úvahou dobrat k tomu, že to lze definovat jako schvalování – a to, co jste reprodukoval, podle mého názoru naplňuje obsah pojmu schvaluje – tak podotýkám, že tam je odnětí svobody na tři až dvanáct let. Protože je to spácháno veřejně, tedy prostřednictvím internetu, takže to mohlo způsobit vážné ohrožení svobody,“ upozornil advokát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

18:58 Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

Před blížícími se volbami do Bruselu se čím dál častěji řeší, kteří čeští europoslanci hlasovali ve …