Soud smetl všechny stížnosti na prezidentskou volbu. Všechny fauly prý odpískat nelze

18.02.2013 20:41

Nejvyšší správní soud (NSS) dnes vyřešil dalších 20 stížností na přímou volbu prezidenta, žádné z nich nevyhověl. Pisatelé stížností často poukazovali na údajně neférovou kampaň. Soud sice v některých případech uznal, že námitky jsou opodstatněné, ale zdůraznil, že nemůže "pískat všechny volební fauly" a že zjištěné nezákonnosti nemohly změnit celkový výsledek. Zbývají poslední tři z celkem 109 volebních stížností. Soud je vyřeší zřejmě v úterý. Dnešní rozhodnutí soudci postupně zveřejňují na úřední desce.

Soud smetl všechny stížnosti na prezidentskou volbu. Všechny fauly prý odpískat nelze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlavní brána Pražského hradu
reklama

Mezi dnes zamítnutými stížnostmi je například podnět od protikomunistického aktivisty Jana Šinágla, jenž tvrdil, že zvolený prezident Miloš Zeman se svým týmem vystavěl kampaň na lživých tvrzeních, xenofobii a šovinismu. Volební senát uznal, že některá Zemanova tvrzení se lidem mohla jevit jako nekorektní, demagogická, či dokonce lživá. Nešlo však prý o tak závažné zásahy, aby si vynutily zrušení voleb. Podle NSS je v podmínkách demokracie obvyklé, že kandidáti a jejich stoupenci využívají pozitivní i negativní kampaň, v níž mají své místo i emocionální a vyostřené argumenty, které ovšem nesmí být vyloženě lživé.

Soud se z podnětu některých stížností zabýval také sporným inzerátem v deníku Blesk, kde se objevily ostré útoky na poraženého finalistu Karla Schwarzenberga. Volební senát ale připomněl, že se nijak neprokázalo spojení zadavatele inzerátu se Zemanovým týmem. Jako další problematické prvky kampaně soud jmenoval šíření nepravdivých informací o vystěhování Schwarzenbergovy známé ze zámeckého bytu v Čimelicích, či pokusy spojovat jeho rodinu s fašistickým a nacistickým hnutím.

Schwarzenberg se mohl bránit

"Soud shledal, že se v těchto případech opravdu jednalo o nepravdivá tvrzení i lži. Dospěl tak k závěru, že v průběhu volební kampaně došlo k nezákonnostem schopným ovlivnit volební výsledek, avšak nikoliv tak intenzivním způsobem, který by mohl konečný výsledek změnit," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Zeman volby vyhrál rozdílem téměř 500.000 hlasů. Soudci zdůraznili, že na neférové argumenty mohl poražený finalista Schwarzenberg reagovat a bylo pak věcí voličů, jak celou situaci vyhodnotí. Zneplatnění voleb připadá podle soudců v úvahu jen ve výjimečných případech, kdy jedna intenzivní protizákonnost, případně řada protizákonností slabších, mohla změnit celkový výsledek.

Se stížnostmi dnes neuspěli ani Iveta Jordanová, která vystupovala jménem protikorupčního sdružení Růžový panter, nebo Lukáš Kohout, jenž se v minulosti vydával za asistenta tehdejšího poslance ČSSD Jana Kavana. Kohout uplatnil mnoho různých argumentů, vadilo mu například to, že dosavadní prezident Václav Klaus v SMS uniklé do médií uvedl, že pokud vyhraje volby Schwarzenberg, tak emigruje. Podle Kohouta jde o ovlivňování a zastrašování voličů.

"Zákon nezakazuje, aby stávající prezident republiky vyjádřil svůj názor, ať už jakoukoliv formou, ke kandidátům ucházejícím se o tuto ústavní funkci," reagoval na Kohoutův podnět volební senát. Navíc soudci připomněli, že šlo o soukromou zprávu, která unikla do médií bez Klausova přičinění.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

7:54 „Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

Premiér Andrej Babiš uvízl kvůli počasí v Bruselu a nemohl se vrátit do Česka, které se potýká s nás…