Soud v Brně začne řešit spor o údajnou rakovinu prezidenta Zemana

04.09.2019 7:00

Městský soud v Brně se dnes začne zabývat žalobou kanceláře prezidenta republiky na bývalého radního Brna-středu Svatopluka Bartíka (za Žít Brno) kvůli jeho tvrzení, že má prezident Miloš Zeman rakovinu, uvedla ČTK.

Soud v Brně začne řešit spor o údajnou rakovinu prezidenta Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Jednání je nařízeno na celý den, bude prováděno dokazovaní, uvedla mluvčí soudu Petra Hovorková. Bartík v roce 2017 napsal na Facebooku, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Hrad jej za toto tvrzení zažaloval. Prezidentská kancelář v žalobě na ochranu osobnosti požaduje po Bartíkovi omluvu a pět milionů korun.

„Jednání je s ohledem na množství důkazů nařízeno na celý den. Ve věci tedy bude probíhat dokazování, kdy s ohledem na skutkovou a právní složitost věci zatím nelze předpokládat, že by již došlo k vyhlášení rozhodnutí, a dle sdělení pana soudce nemůže ani takovou skutečnost předjímat,“ uvedla mluvčí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Žalobu soud obdržel už v listopadu 2017. Od konce loňského června byl ale spor na žádost Hradu přerušen, dokud se nevyřeší trestní oznámení pro podezření z pomluvy, které v téže záležitosti na Bartíka také podal Hrad. Policie věc loni v prosinci odložila a Hrad si na to neúspěšně stěžoval u dozorujícího státního zástupce.

Městský soud na konci února rozhodl, že bude v občanskoprávním řízení pokračovat, proti čemuž se Hrad odvolal. Zeman se totiž obrátil na tehdejšího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), který jeho podnětu vyhověl a v souvislosti s odložením trestního oznámení podal stížnost pro porušení zákona. Podle ministra nebyly splněny zákonné podmínky k odložení oznámení. Nejvyšší soud ale stížnosti nevyhověl. Brněnský krajský soud mezitím usnesení o pokračování řízení potvrdil.

Bartíkova tvrzení se objevila na internetu několik měsíců před lednovými prezidentskými volbami, v nichž Zeman obhájil mandát. Podle Bartíka měla veřejnost právo na informace o jeho zdravotním stavu. Hrad i Zemanův lékař tehdy tvrzení o rakovině rezolutně odmítli. Na Bartíka se pak snesla kritika a on svá tvrzení z internetu stáhl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

17:42 Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

Známá ekonomka Markéta Šichtařová se vyjádřila na svém blogu na serveru iDnes.cz k tématu povinné ro…