Soud v Brně začne řešit spor o údajnou rakovinu prezidenta Zemana

04.09.2019 7:00

Městský soud v Brně se dnes začne zabývat žalobou kanceláře prezidenta republiky na bývalého radního Brna-středu Svatopluka Bartíka (za Žít Brno) kvůli jeho tvrzení, že má prezident Miloš Zeman rakovinu, uvedla ČTK.

Soud v Brně začne řešit spor o údajnou rakovinu prezidenta Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Jednání je nařízeno na celý den, bude prováděno dokazovaní, uvedla mluvčí soudu Petra Hovorková. Bartík v roce 2017 napsal na Facebooku, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Hrad jej za toto tvrzení zažaloval. Prezidentská kancelář v žalobě na ochranu osobnosti požaduje po Bartíkovi omluvu a pět milionů korun.

„Jednání je s ohledem na množství důkazů nařízeno na celý den. Ve věci tedy bude probíhat dokazování, kdy s ohledem na skutkovou a právní složitost věci zatím nelze předpokládat, že by již došlo k vyhlášení rozhodnutí, a dle sdělení pana soudce nemůže ani takovou skutečnost předjímat,“ uvedla mluvčí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Žalobu soud obdržel už v listopadu 2017. Od konce loňského června byl ale spor na žádost Hradu přerušen, dokud se nevyřeší trestní oznámení pro podezření z pomluvy, které v téže záležitosti na Bartíka také podal Hrad. Policie věc loni v prosinci odložila a Hrad si na to neúspěšně stěžoval u dozorujícího státního zástupce.

Městský soud na konci února rozhodl, že bude v občanskoprávním řízení pokračovat, proti čemuž se Hrad odvolal. Zeman se totiž obrátil na tehdejšího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), který jeho podnětu vyhověl a v souvislosti s odložením trestního oznámení podal stížnost pro porušení zákona. Podle ministra nebyly splněny zákonné podmínky k odložení oznámení. Nejvyšší soud ale stížnosti nevyhověl. Brněnský krajský soud mezitím usnesení o pokračování řízení potvrdil.

Bartíkova tvrzení se objevila na internetu několik měsíců před lednovými prezidentskými volbami, v nichž Zeman obhájil mandát. Podle Bartíka měla veřejnost právo na informace o jeho zdravotním stavu. Hrad i Zemanův lékař tehdy tvrzení o rakovině rezolutně odmítli. Na Bartíka se pak snesla kritika a on svá tvrzení z internetu stáhl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

9:02 Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

Bývalý poslanec za TOP 09 František Laudát se na svém facebookovém profilu zamyslel nad snímkem z po…