Soud v kauze Rath pokračuje výslechy svědků

15. 10. 2013 6:44

Před Krajským soudem v Praze dnes pokračuje projednávání případu exposlance a někdejšího hejtmana Davida Ratha obžalovaného z korupce. Obžaloba ho viní s dalšími deseti lidmi z ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Soud chce vyslechnout svědky v souvislosti s tendry v krajských nemocnicích.

Soud v kauze Rath pokračuje výslechy svědků
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

Mezi předvolanými je člen představenstva Oblastní nemocnice Kladno Robert Georgiev. Nemocnici dříve řídila Kateřina Pancová, která patří mezi obžalované. Soud ji nedávno pustil z vazby. Za mřížemi zůstává její přítel Petr Kott. Dříve byl také poslancem a šéfoval středočeské pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ve vazbě zůstává i Rath, kterému soud nedávno znovu zamítl žádost o propuštění. Jeho advokáti podali stížnost, kterou projedná Vrchní soud v Praze.

Krajský soud dnes chce vyslechnout také Aleše Růžičku, který vede právní odbor Středočeského kraje. Podle obžaloby policii dříve popsal fungování oblastních nemocnic.

Policie minulý týden rozeslala další obvinění v kauze, mimo jiné největší české stavební firmě Metrostavu. Společnost ale odmítá spojitost s případem.

Nová obvinění se týkají i Ratha

Kauza se podle obžaloby týká zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví. Nová obvinění se týkají také Ratha. Další podezření směřují ke čtyřem tendrům - dodávce vozidel středočeské záchranné služby a obchodním soutěžím pro nemocnice. Policie obvinila devět lidí a osm firem kvůli údajným úplatkům, podplacení a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Státní zástupce Petr Jirát dosud viní v kauze 11 lidí z upravování zakázek. Jako organizátory označuje Pancovou a Kotta, přičemž Rath o všech machinacích jako hejtman údajně věděl. Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…