Soud vyhověl Bradáčové: Chybující žalobkyně přijde o část platu

04.03.2013 15:23

Žalobkyně Petra Pavlánová z Vrchního státního zastupitelství v Praze bude rok brát o deset procent nižší plat. Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) ji potrestal za nečinnost. Pavlánová 11 měsíců zanedbávala dozor nad policejním vyšetřováním kauzy daňových deliktů se škodou nejméně 150 milionů korun. Například neprovedla prověrku spisu a nijak nereagovala na to, že jí policisté neposkytli vyžádané informace.

Soud vyhověl Bradáčové: Chybující žalobkyně přijde o část platu
Foto: hns
Popisek: Corrado Cattani v sukních Lenka Bradáčová
reklama

Kárnou žalobu podala brzy po svém nástupu do funkce pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, podle níž Pavlánová zaviněně porušila své povinnosti a ohrozila důvěru veřejnosti v soustavu státního zastupitelství. "Pokud státní zástupkyně v takovéto věci nekoná téměř rok, vyjma toho, že jedinkrát reaguje na podnět policejního orgánu, považuji to za závažné selhání," řekla soudu Bradáčová.

Pavlánová připustila, že chybovala, vyplývá to prý z předložených dokumentů. Namítala však to, že kárná žaloba je promlčená a že s ní její prohřešek už v minulosti ústně projednal tehdejší šéf pražských žalobců Stanislav Mečl. Podle NSS ale Bradáčová lhůtu dodržela.

Je možné, že Pavlánová skončí před kárným soudem znovu. Šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze prověřila její spisy a zřejmě zjistila další nedostatky. "Budu podávat další kárný návrh, kde budu chtít velmi zásadní opatření," uvedla Bradáčová. Pavlánová v minulosti řešila například trestnou činnost kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře nebo případ bývalé manažerky České konsolidační agentury Radky Kafkové. Nečinnosti se dopustila v době, kdy pracovala jako státní zástupkyně odboru závažné hospodářské a finanční kriminality.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v Teplickém závodě o senátní křesl…