Soud vyslechl v kauze Nečasové exšéfa vojenské rozvědky Pilce

11.03.2015 16:40

Soud dnes vyslechl v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, ohledně údajného zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) pověřeného exšéfa rozvědky Rostislava Pilce. Podle jednoho z obžalovaných, bývalého ředitele rozvědky Ondreje Páleníka, Pilc projevil "odbornou negramotnost".

Soud vyslechl v kauze Nečasové exšéfa vojenské rozvědky Pilce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová

Jednání bylo kvůli tajným informacím neveřejné a Pilc s novináři nehovořil. Kromě Nečasové a Páleníka je obžalovaný další exšéf VZ Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí pětileté vězení za zneužití pravomoci.

Pan generál prý projevil absolutní odbornou negramotnost

Nečasová podle vyšetřovatelů zařídila na podzim roku 2012 sledování tehdejší manželky expremiéra Petra Nečase Radky a následující rok na jaře také pracovníků Úřadu vlády. Na akcích se údajně podílela rozvědka a soukromá agentura.

Bývalý pověřený šéf tajné služby a nynější náčelník vojenské kanceláře prezidenta Pilc dříve působil jako zástupce šéfa VZ. Před Obvodním soudem pro Prahu 1 vypovídal s přestávkou zhruba pět hodin. Páleník novinářům po výslechu řekl, že jednání je "tragikomedie" a překvapila ho pouze jediná věc. "Sám se za sebe stydím, že jsem měl takového zástupce. Pan generál projevil absolutní odbornou negramotnost. Člověk, který působil dlouhá léta ve vedoucí funkci ředitele Vojenského zpravodajství a jeho zástupce, nezná ani základní řídicí dokumenty, kterými jsme se řídili, to je trošku smutné, tragické a směšné," řekl na adresu Pilce. Pilcovy odpovědi na dotazy advokátů a obžalovaných byly podle Páleníka "nepřesné a vymyšlené".

Pilce nebylo možné v budově soudu oslovit. Kvůli režimu utajení novináři při jeho příchodu ani nesměli být na chodbě před dveřmi do jednací síně. Soud Pilcovu řeč nenahrával, ale postupně ji zaznamenávala zapisovatelka.

Nečasová je z jednání omluvená

Žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, nechtěl výslech komentovat. "Svědek podle našeho názoru jednoznačně zopakoval to, co uvedl v přípravném řízení. Rozebíraly se utajené informace, více se nemohu vyjádřit," řekl novinářům.

Nečasová je z jednání omluvená, zbylí obžalovaní se ho účastní. Ve čtvrtek výslechy pokračují, dorazit by měl například bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul. Soudkyně pak podle informací ČTK hlavní líčení odročí na týden od 13. dubna, kdy by měl přijít k výslechu mimo jiné Nečas. Expremiér měl vypovídat tento týden, z jednání se ale omluvil a přislíbil, že v dalším termínu již dorazí. Podle advokátů by měl vysvětlit, kdo sledování zadal. Podle obžaloby sledování zařídila Nagyová.

Soud kauzu projednává od loňského listopadu. Případ vedl k pádu vlády v roce 2013, Nečas se později s Nagyovou oženil.

Obžalovaní vinu již dříve odmítli. Například Kovanda tvrdí, že nešlo o sledování, ale akce byla tzv. kontrasledováním. Prověřoval se prý pohyb podezřelých lidí kolem Radky Nečasové. Zadání prý mířilo z "nejvyšších míst".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Odvázaná pařba za sněmovní ceny. Pavel Novotný, Feri a Piráti. A dnes dorazí Kalousek...

6:47 FOTO Odvázaná pařba za sněmovní ceny. Pavel Novotný, Feri a Piráti. A dnes dorazí Kalousek...

Starosta pražských Řeporyjí se chystána přivítání velké návštěvy. Přijede Miroslav Kalousek (TOP 09)…