Soud zprostil ruského studenta viny z útoku na dům Stropnického

27.04.2016 13:30

Ruského studenta Igora Ševcova dnes soud zprostil obžaloby z útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Pro jeho odsouzení chyběly důkazy. Soud však mladíka vyhostil ze země na dva roky za to, že hlídal u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval na zeď anarchistické nápisy. Ševcov, který se sám označil za anarchistu, obžalobu odmítá. Rozsudek Městského soudu v Praze není pravomocný.

Soud zprostil ruského studenta viny z útoku na dům Stropnického
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický

„Nebylo prokázáno, že obžalovaný skutek (útok na dům Stropnického) spáchal, nebylo však prokázáno, že ho nespáchal,“ uvedla v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu. Ševcova v prvním bodě obžaloby zprostila, pomoc při sprejování na zeď věznice byla podle ní prokázána dostatečně, Ševcov to totiž nepopřel. Nepovažoval to ale za trestný čin. „Každý skutek, který je v trestním zákoníku, je trestným činem,“ řekla dnes soudkyně.

Podle obžaloby vhodil Ševcov v noci ze 6. na 7. června loňského roku do zahrady rodinného domu, který patří Stropnického manželce Veronice, pivní láhve naplněné hořlavou směsí. V domě bydlí šest lidí, v době útoku byli na místě tři, ministr mezi nimi nebyl. Státní zástupkyně dnes před rozhodnutím soudu navrhla Ševcova v tomto bodě obžaloby zprostit. S místem činu totiž Ševcova spojuje pouze pachová stopa, která byla nalezena na jedné z láhví. Ta k usvědčení i podle verdiktu soudu nestačí.

Podle druhého bodu obžaloby, za který byl dnes Ševcov potrestán, hlídal student loni v květnu u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval po zdi anarchistické nápisy. Podle verdiktu se tak dopustil napomáhání při poškozování cizí věci. Ševcov přiznává, že si muže natáčel, k činu ale podle svého tvrzení nijak nepřispěl. „Nemyslím si, že je to trestný čin, natáčet si můžu cokoliv,“ řekl soudu v úterý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…