Soudce Havlína odsoudili za korupci, ale pořád mu chodí polovina platu. Takto to vysvětlila prezidentka českých soudců

31.07.2015 19:37

Prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová si postěžovala, že se v resortu spravedlnosti příliš rychle mění šéfové, takže se jen těžko vyjednávají změny v procesu jmenování soudců. Ten by se měl ztížit, aby bylo jasnější, zda je žadatel patřičně odolný například proti korupčním tlakům. Případ soudce Ondřeje Havlína totiž ukazuje, že ani soudci nejsou odolní proti korupčním nabídkám. A přece pan Havlín pobírá polovinu platu, protože...

Soudce Havlína odsoudili za korupci, ale pořád mu chodí polovina platu. Takto to vysvětlila prezidentka českých soudců
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

„Pokud soudce spáchá trestný čin, bude odsouzen jako každý jiný,“ konstatovala hned v úvodu Zemanová s poukazem na kauzu dnes již bývalého soudce Ondřeje Havlína. V pátečním Interview ČT24 z jejích úst zaznělo, že to má pozitivní i negativní stránku. Ukazuje to totiž, že se soudu nevyhne ani soudce, pokud jedná proti zákonu. Na druhé straně to ale může podrývat důvěru veřejnosti v soudy.

Sama prý měla to štěstí, že se s korupční nabídkou nikdy nesetkala, ale v obecné rovině má za to, že soudce musí takovým nabídkám odolávat, veřejnost to od nich očekává. Ondřej Havlín byl za údajné korupční jednání odsouzen na šest a půl roku, ale zatím nepravomocně. Jeho postavení mimo funkci je prozatím jen dočasné a Havlín pobírá polovinu platu. „Veřejnosti se to může zdát jako plýtvání prostředky, ale není to tak, jde o jednu ze záruk soudní nezávislosti,“ podotkla dáma. Pokud bude soudce odsouzen, bude zbaven své funkce i platu, ale prozatím je na něj třeba hledět jako na nevinného.  

Korupce a platy

Prostor pro korupci v soudnictví by se ale měl omezovat už při výběru budoucích soudců. „Soudcovská unie dlouhodobě prosazuje, aby každý, kdo stojí o to, stát se soudcem, strávil nějaký čas prací na soudu. Ukázalo by se tak, jaké jsou vlastnosti uchazeče, jak pracuje v zátěži a podobně,“ navrhovala Zemanová. Na Ministerstvu spravedlnosti prý nenaráží na nijak velký odpor v této věci, takže by to stačilo dojednat. Jenže s kým? Dáma si totiž před kamerami postěžovala, že se ministři spravedlnosti velmi rychle mění, a pokud už se s jedním šéfem resortu soudci na něčem domluví, musejí brzy začít od začátku s někým novým.

Přínosné by mohlo být i zřízení Nejvyšší rady soudnictví. Je sice pravda, že nezávislá justice může fungovat i pod určitým dohledem ministerstva. To vidíme v okolních zemích, třeba v Německu, jenže to má háček. Podle Zemanové to může fungovat jen v zemích s velkou politickou kulturou a Zemanová si není jistá, zda už ji v Česku máme.  

Nakonec před kamerou zaznělo pár slov i k soudcovským platům. Šéf Nejvyššího kontrolního úřadu má strach z toho, že platy soudců v budoucnu porostou geometrickou řadou a vymknou se standardům běžným u ostatních povolání. Prezidentka soudců si ale vůbec není vědoma, že by k něčemu takovému mohlo dojít. Platy soudců jsou upraveny legislativně, takže vymknutí nehrozí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky zájmu novinářů o minulost uchaze…