Soudci bojují za další zvýšení platů, hromadně podávají žaloby

24.03.2013 13:29

Mnozí soudci se domáhají zvýšení svých platů. Podle informací, které přinesla Česká televize, jen brněnský městský soud má na stole celkem 124 žalob.

Soudci bojují za další zvýšení platů, hromadně podávají žaloby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Městský soud

 

Stát už soudcům od ledna platovou základnu zvýšil o více než pět a půl tisíce na necelých 62 900 Kč, a to na základě loňského rozsudku Ústavního soudu. Soudci se však nyní domáhají dalšího zvýšení až na více jak 68 500 korun.

"Ve chvíli, kdy klesají platy nebo jsou platy zaměstnanců veřejné sféry zmraženy, by podle mého názoru měli být soudci solidární," uvedl pro Českou televizi bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a poukázal tak na fakt, že vojáci, učitelé, policisté a další státní zaměstnanci se nedočkali zvýšení svých platů kvůli špatné ekonomické situaci už několik let.

Zvýšení platů chceme už dlouho, brání se soudci

"Teď to možná může vypadat nevhodně vzhledem k ekonomické situaci, která tady je, ale my jsme se bránili snižování platu i v době, kdy tu byl růst ekonomiky," brání se prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Soudci nalezli ve svých požadavcích podporu u sociálních demokratů. "Ústavní soud nějak definoval podmínky nezávislosti soudců a podmínky jejich rozhodování. Tam patří i hmotné zabezpečení," míní stínový ministr spravedlnosti a senátor Jiří Dienstbier. Naopak ministr financí Miroslav Kalousek varuje, že vyslyšení jejich žalob by stálo státní kasu půl miliardy korun. "Tyto prostředky budou samozřejmě sníženy na úkor nějakých jiných zaměstnanců. Jestliže se jedněm přidá, jiným se musí ubrat," poznamenal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…