Soukromníci chystají žaloby: Havlíček živnostníkům vzkázal, ať se jdou pást

27.03.2020 7:19

Strana soukromníků České republiky ztratila trpělivost s vládou premiéra Babiše a začala chystat žaloby. Premiér podle nich i v čase nouzového stavu pokračuje ve svém záměru likvidovat živnostenský stav.

Soukromníci chystají žaloby: Havlíček živnostníkům vzkázal, ať se jdou pást
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bajer
reklama

Trpělivost Soukromníkům přetekla po schválení prvního koronového balíčku Poslaneckou sněmovnou. Byl schválen v podobě, která podle předsedy Soukromníků Petra Bajera vedla k prohloubení obav o existenci všech, kteří museli rozhodnutím vlády v boji proti pandemii zavřít své provozovny.

Bajer citoval slova ministra Karla Havlíčka z Událostí, komentářů na ČT, že vláda nebude schopna milion živnostníků saturovat tak, jak to činí s velkými firmami. Tato slova jsou podle něj naprosto šokujícím odhalením záměrů Babišovy vlády. Ta podle Bajera živnostníkům v prvním kroku přikázala, ať zavřou provozovny, a v druhém jim řekla, ať se jdou pást.

„Již dlouhé roky Strana soukromníků České republiky říká, že se stát chová nehospodárně,“ připomíná předseda Soukromníků. Kritika směřovala k nárůstu mandatorních výdajů, zadlužování, a tím oslabování státu v případě krize. Mimo jiné byly rozpuštěny všechny rezervy státu a ministerstev.

„Nyní budeme potrestáni za to, že vlády fungují nehospodárně a rozdělují finance jen s cílem získat voličské skupiny,“ obává se Bajer. Vláda bez polštáře nyní prohlašuje, že není schopna pomoci živnostníkům, ačkoliv pro velké společnosti peníze najde.

Soukromníci se dali do počítání a mimo jiné zjistili, že například provozovateli maloměstské prodejny s jednou prodavačkou bude i po všech podporách od státu chybět za jediný měsíc téměř 48 tisíc, a to za předpokladu, že sám bude mít minimální vykalkulované životní náklady.

Kadeřnice, pracující jako OSVČ, dostane od státu necelých 5 000 s náklady převyšujícími 30 tisíc. Restaurace, kterou provozuje OSVČ se čtyřmi zaměstnanci, se dostane do dluhu ke 120 tisícům.

Podnikatelé se za tento jediný měsíc zjevně dostávají do dluhové pasti. „Z mnoha rozhovorů s nimi slyším jen zlost, beznaděj, zklamání a strach. Začínám mít pocit, že mnozí z nich mají větší obavy z toho, co s nimi bude, než z pandemie koronaviru, se kterou všichni bojujeme,“ popsal svou zkušenost předseda Soukromníků.

A dodal, že začíná mít zkušenost, že například majitelé nemovitostí se k nájemníkům začínají chovat daleko slušněji než stát a hledat s nimi řešení situace.

Zakladatel Soukromníků Rudolf Baránek dodal, že Soukromníci se snažili komunikovat s členy vlády ještě před jednáním o úlevách, ale marně. „Schválení všech návrhů vlády Parlamentem dne 24. 3. 2020 nás přesvědčilo, že vláda Andreje Babiše i tímto způsobem pokračuje v likvidaci živnostenského stavu. Proto jsme se rozhodli připravovanými právním kroky žádat stát o náhradu škod pro všechny postižené,“ uvedl Rudolf Baránek.

Soukromníci si uvědomují, že v tíživé situaci jsou dnes všichni obyvatelé ČR. Přežití živnostenského stavu je ale podle nich důležité nejen pro živnostníky samotné, ale i jako garance demokratického vývoje v ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymulova bomba. Pustit lidi z domů, s virem je vše jinak! Česko v šoku: Jásot i strach, že je to levárna

7:51 Prymulova bomba. Pustit lidi z domů, s virem je vše jinak! Česko v šoku: Jásot i strach, že je to levárna

Včera DVTV odvysílala hodinový rozhovor s epidemiologem a hlavní tváří boje proti koronaviru Romanem…