Soukup vzpomínal, jak „Topol“ vládl EU a kolik nás to stálo. A narovnal fake news kolem Babiše

29.03.2019 18:58

Včerejší vysílání Mých zpráv Jaromíra Soukupa na TV Barrandov bylo dosti ovlivněno oslavou Dne učitelů, kteří dle Soukupa mezitím, co se oddaluje zvednutí jejich platů, „chodí do práce v černých mundúrech a drží minutu ticha za lepší školství“. Soukup se tentokrát zaměřil i na chystané české předsednictví Evropské unii a výroky premiéra Andreje Babiše s tímto předsednictvím spojené. S radostí též přijal jmenování Ladislava Jakla do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Soukup vzpomínal, jak „Topol“ vládl EU a kolik nás to stálo. A narovnal fake news kolem Babiše
Foto: Repro TV Barrandov
Popisek: Poslední letošní zprávy Jaromíra Soukupa
reklama

Anketa

Vítáte zvolení Ladislava Jakla do RRTV?

95%
5%
hlasovalo: 21600 lidí
Soukup ke včerejšímu Dni učitelů upozornil, že je ve školství „řada děr“ a vysoce rostoucí finanční prostředky na resort školství „kamsi mizí“. Školství se tak věnoval první komentář pojmenovaný „Stále chudí učitelé“. „Už, už, už se takhle radovali, že jim poslanci konečně zvednou platy, jejich radost ale trvala jenom do středečního dopoledne,“ řekl Soukup o učitelích a mířil tím ke zpochybnění hlasování o zvýšení platů učitelům ze strany poslance ČSSD Jaroslava Foldyny. Soukup pravil, že si zřejmě Foldyna odskočil na toaletu a jeho straničtí kolegové to zmáčkli za něj. Foldyna však s pokusem o zpochybnění hlasování neuspěl. K rozhodnutí vlády o tom, že platy učitelů porostou pomaleji, než žádala opozice, Soukup uvedl, že pedagogové sice přidat dostanou, ale oním přidáním je myšlena akorát tak práce, na což jsou již nyní zvyklí.

A pak Soukup vyprávěl, jak učitele uklidňoval ministr školství Robert Plaga: „Podle něj ‚vláda plní programové prohlášení‘ a do roku 2021 prý budou platy učitelů na 150 procentech průměrné mzdy, která se bude vypočítávat podle roku 2018. Tak slibem nezarmoutíš,“ řekl Soukup a upřesnil, že peníze na to prý jsou, ale jen je potřeba, aby se poslanci dohodli na tom, kdy jim to dají.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

„No a ti učitelé? Tak ti si mezitím chodí do práce v černých mundúrech a drží minutu ticha za lepší školství,“ pobavil se Soukup a doplnil, že nedokáže odhadnout, nakolik to bude účinné. Poté taktéž zmínil sliby politiků ohledně zvyšování platů učitelům, které jsou slyšet před každými volbami: „Lidé to mají rádi, protože si učitelů váží.“ Soukup dále podotkl: „A učitelé to skousnou, protože jsou slušní lidé.“ Nato vyjádřil předpověď, že ke zvýšení učitelských platů zcela jistě dojde roku 2022, neboť nás čekají volby.

Fotogalerie: - Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě

Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě Curtis M....
TK náčelníka generálního štábu Aleše Opaty a vrchn...
TK náčelníka generálního štábu Aleše Opaty a vrchn...
Náčelník generálního štábu Aleš Opata
Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě Curtis M....
TK náčelníka generálního štábu Aleše Opaty a vrchn...

Následujícím tématem bylo prohlášení premiéra Andreje Babiše (ANO) o českém předsednictví Evropské unii ve druhé polovině roku 2022. Babiš toto předsednictví označil za žvanírnu s chlebíčky, která je jen drahá a on nevidí v ní přínos. Soukup se snažil vysvětlit, že Babišovo prohlášení jeden ze členů vlády „utíkal vykecat“ novinářům z Deníku N. „Jedinému pravdivému, nejlepšímu z nejlepších deníků, který hlídá demokracii,“ podotkl sarkasticky Soukup a dodal, že problém nastal ve chvíli, jakmile své vyjádření Babiš popřel. Babiš totiž potom prý řekl, že předsednictví stojí dost peněz, ale nepřemýšlí o tom, že by Česko nebylo předsedající zemí EU. „Česko bude předsedat EU. Samozřejmě,“ tvrdil Babiš.

Soukup vzpomenul na minulé české předsednictví Evropské unii v roce 2009. Vzpomínal, jak během předsednictví padla vláda a že nás tento půlrok vyšel na bezmála tři a půl miliardy korun a dalších osm let trvající soudní spory, například s aktéry kauzy Promopro, kteří dodávali předraženou audiovizuální techniku. Kauza Promopro dle Soukupa stála i politickou kariéru Alexandra Vondru. „Každá sranda něco stojí,“ vyřkl Soukup a zamyslel se, jak asi vznikla zpráva o rušení předsednictví ze strany Andreje Babiše: „Babiš to opravdu řekl, ale myslel to jako vtip, který někteří ti ‚giganti‘ v té vládě nepochopili a utíkali k novinářům z Deníku N, aby to u nich měli dobrý.“ Soukup také pojal podezření, že si možná tuto zprávu v Deníku N prostě vymysleli: „Jak znám úroveň Deníku N, tak já tipuji tuto možnost, že si to jako vycucali z toho ‚lepšolidskýho‘ prstíčku.“ 

Fotogalerie: - Levičácký mítink á la francaise

 V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní ...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...
V pařížské čtvrti Belleville uspořádala extrémní l...

Třetí Soukupova zpráva se nesla v duchu „další neplechy ze Středočeského kraje“ a týkala se úřadu hejtmanky, a to Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO), jejíž úřad měl dosti podivné výdaje. „Já bych taky dělal analýzu festivalů za pětačtyřicet klacků,“ pronesl Soukup k výdaji za analýzu hudebních festivalů za 45 tisíc měsíčně a dodal, že zřejmě v tomto úřadu najeli na „styl České televize“ v začerňování smluv, jelikož jsou jména zaměstnanců ze smluv odmazaná. Jen za externí spolupracovníky měl úřad utratit zhruba 5 milionů korun.

Pak Soukup přešel k vyjádření o ministru obrany Lubomíru Metnarovi, jenž si na jednání o koupi 210 bojových vozů BVP pozval čtyři firmy. Soukup tyto firmy přirovnal dle země původu k Volvu, Seatu, Mercedesu a Volkswagenu. „Tak hlavně ať jim to potom jezdí,“ dodal.

A v druhé polovině pořadu Soukup mluvil i o hlasování o novém autorském zákonu v Evropském parlamentu. Poznamenal, že ani samotní europoslanci nevědí, o čem vlastně hlasují, a mířil tím k spornému článku 11. „Když si zadáte dotaz do Googlu, vyjede vám pouze odkaz bez jakéhokoli dalšího textu,“ vysvětlil Soukup, jak by to po této směrnici vypadalo, načež upřesnil, že i europoslancům „došlo, že se jedná o blbost“ a povolili tak „krátký výňatek textu“. Tento „krátký výňatek“ Soukup přirovnal k české podobě zákona „milovníků huleníčka“, a to sice k tezi „větší než menší množství“.

Fotogalerie: - Babiš a celostátní sněm ANO

5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO

„To je dobrý, tahle zpráva,“ zahájil další z aktualit Soukup a probíral v ní jmenování bývalého tajemníka Václava Klause Ladislava Jakla do funkce člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. „Já mu upřímně gratuluji,“ poblahopřál závěrem Jaklovi Soukup a postesknul si, že by Jakl konečně mohl do RRTV přinést nový pohled.

Celý díl pořadu Moje zprávy můžete zhlédnout ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

14:40 Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

Václav Klaus ml. na svém Facebooku informoval o fotografii, která koluje po internetu. V úzké chodbě…