Soutěž s Milionem chvilek? Bude dusno: Babiš, Xaver, Lipovská, Putin. Praha vzplane ,,bouřemi"

01.06.2020 11:05

Není to tak dlouho, co si Johana Hovorková z Fora24 stěžovala, že se při volbě Xavera Veselého a Hany Lipovské do Rady ČT neprostestovalo. Ale protestovat se bude teď a to hned dvakrát. Nejdříve přímo před Hradem, o týden později před Úřadem vlády. Mináře a Milion chvilek předběhli v iniciativě Masaryk, ale zase nemají nahlášených tolik lidí.

Soutěž s Milionem chvilek? Bude dusno: Babiš, Xaver, Lipovská, Putin. Praha vzplane ,,bouřemi"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mikuláš Minář
reklama

Volby do Rady ČT vyvolaly minulý týden vlnu zhrození a popuzení. Hlavní editorka deníku Forum24 Johana Hovorková vyčetla Milionu chvilek, že nedemonstroval, když poslanci volili radní. „V září, až se to zase bude smět, se možná sejdeme na Letné, zazpíváme si a budeme třeba požadovat záruky nezávislosti veřejnoprávních médií, ačkoli už nezávislá nebudou. Přece bychom neudělali něco nepovoleného. Normálně necháme vládu, aby zneužila současnou krizi a udělala, co se jí hodí,“ kritizovala.

Anketa

Budou Spojené státy v roce 2030 stále největší světovou mocností?

9%
91%
hlasovalo: 5402 lidí
Nicméně Milion chvilek plánuje demonstraci mnohem dříve než v září, už 9. června. Nazvanou řečnicky „Vy ještě nemáte dost?“

„Tato vláda poškozuje naši zemi. Tato vláda poškozuje miliony lidí. Je třeba se proti tomu důrazně ozvat. Andrej Babiš a jeho vláda kašlou na lidi. Hrabou jen pod sebe. Starají se jen o své vlastní zájmy,“ stěžuje si Minářův spolek.

Vadí mu, že vláda údajně nalila do ekonomiky, kterou zastavila, málo peněz, že nakupovala v Číně a od pochybných firem, nebo že tlačí zakázku na dostavbu Dukovan. „Vláda ji chce právě teď, najednou a netransparentně, protlačit během pár dní a bez veřejné diskuse. Kdo zaplatí průtahy, prodražení stavby a drahou elektřinu za fixní cenu? My všichni. Kdo zajistí, že strategickou zakázku, která nás ovlivní na 50 let, nedostane Rusko nebo Čína? Nikdo,“ stěžuje si spolek.

Fotogalerie: - V předvečer velké demonstrace

Iniciativa Milion chvilek jako pořadatel zítřejší ...
David Ondráčka, šéf české pobočky nevládní organiz...
Iniciativa Milion chvilek jako pořadatel zítřejší ...
Hlavní organizátor demonstrací Mikuláš Minář
Iniciativa Milion chvilek jako pořadatel zítřejší ...
David Ondráčka, šéf české pobočky nevládní organiz...

A i na ČT došlo. „Do toho Andrej Babiš privatizuje jednu instituci za druhou. Naposledy dosadil své lidi do Rady České televize, ačkoli má být tento orgán nezávislý na politicích. Jaká budoucnost asi čeká nezávislá média u nás?“ ptá se Milion chvilek, spolu s otázkami „Kde to jsme? Kam se řítíme?“

Otázky chce Milion chvilek položit před Úřadem vlády, kam se plánuje přesunout ze Staroměstského náměstí. „Z bezpečnostních důvodů budeme tak jako v Izraeli udržovat na náměstí dvoumetrové rozestupy a z ohledu na ostatní si vezmeme roušky. Každý, v kom to vře, ať si přinese transparent s otázkou pro vládu. Po krátkých promluvách celé náměstí na 5 minut zamrzne v absolutním TICHU, kdy budou ve vzduchu pouze palčivé otázky. Také celý průvod městem proběhne v naléhavém mlčení. Před úřadem vlády naopak dáme své otázky hlasitě najevo,“ zní plán. Prozatím má akce 4,2 tisíce přihlášených a 17 tisíc zainteresovaných.

Anketa

Souhlasíte s tím, že europoslanec Kolaja chce volbu radních ČT řešit na úrovni EU?

1%
99%
hlasovalo: 17941 lidí
Ovšem Milion chvilek předběhla iniciativa Masaryk, která svůj protest chystá už na zítra. Ta nechce klást otázky, ale rovnou bránit demokracii. „Sledujeme, jak je nám salámovou metodou ukrajováno z demokratického charakteru a transatlantické orientace naší země. Děje se to již dlouho. Prominenti komunistického režimu jsou pořád mezi námi, po dosednutí Putina do ruského prezidentského křesla viditelně pookřáli a jejich aktivity směrem k návratu totality z roku na rok přibývají. Jejich a ruská strategie jedno jest. Jejím základem je rozdělení občanů na dva nesmiřitelné kmeny, což se díky účinné dezinformační kampani povedlo. Jedinou cestou z této otrávené vody je mluvit spolu, podporovat demokratické strany a nabádat je k výraznějšímu odporu proti otáčení kormidla politického vývoje zpět,“ praví iniciativa.

I u iniciativy Masaryk je důvodem protestu mimo jiné zvolení dalších tří členů Rady ČT, kterou nazývají „finálem likvidace svobodného tisku“, a domnívají se že „České televizi má být nasazen náhubek v podobě nových členů rady ČT – Zemanova dezinformátora Xavera, Babišova novináře Matochy a Dukovy antievropanky Lipovské.“

Fotogalerie: - Monstrakce proti Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...

I Masaryk se zabývá jadernou elektrárnou Dukovany: „Současně se musíme obávat, jestli dostavba Temelína nebude přiklepnuta ruské firmě, aby nás tak zase na několik desetiletí připoutala k Rusku – tentokrát našimi dluhy.“

A narozdíl od Milionu chvilek do protestu zařadil i téma ruského agenta: „A abychom neměli moc času nad tím vším přemýšlet, je tady ještě kauza ruského agenta s jedem. V té se Miloš Zeman nezastal pražských komunálních politiků, které musí hlídat policie, a agent s jedem mu zřejmě nevadí. A další kouřovou clonu vypouští šéf KSČM, který opakuje dávno vyvrácenou nechutnou lež o starostovi Prahy 6 a děkuje Rusku za to, že nepečuje o hroby československých legionářů.“ Nicméně podle počtu přihlášených bude na Hradčanském náměstí sedmkrát méně lidí než na akci Milionu chvilek.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…