Spalovací motory v EU zakázali. Ale luxusním značkám v tichosti schválili výjimku, upozorňuje Vondra

12.06.2022 14:52

Evropský parlament odhlasoval konec výroby nových aut se spalovacím motorem po roce 2035. Je to jeden z kroků, který má Evropskou unii dovést až ke klimatické neutralitě evropské ekonomiky po roce 2050. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v této souvislosti významně pozvedl obočí nad jednou výjimkou. Nad výjimkou pro luxusní vozy Ferrari.

Spalovací motory v EU zakázali. Ale luxusním značkám v tichosti schválili výjimku, upozorňuje Vondra
Foto: Reprofoto: XTV
Popisek: Alexandr Vondra (ODS)

Pirátští europoslanci hlasovali pro zákaz výroby nových vozů se spalovacími motory, Vedle nich pro zákaz hlasoval i europoslanec Luděk Niedermayer z TOP 09.

„Firmy, které to zatím neudělaly, musí již definitivně nové a efektivní technologie rychle začít využívat. Váhání je jen cestou k pádu. Kdyby uspěla snaha o zachování malého podílu spalovacích aut, tak by se vůbec nic nezměnilo,“ řekl Niedermayer pro TN.cz.

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) se zdržel hlasování.

Všichni ostatní čeští europoslanci v čele s europoslanci z ODS Alexandrem Vondrou a Janem Zahradilem, ale také Martina Dlabajová (ANO) či Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) hlasovali proti tomuto zákazu. Totéž platí také o dvou europoslancích SPD a o předsedkyni dnes mimoparlamentní komunistické strany,

Alexandr Vondra k tomuto hlasování napsal pár slov.

„Rozhodnutí Evropského parlamentu zakázat prodej spalovacích motorů od roku 2035 považuji za špatné. Zákazem sázíme vše na elektroauta, aniž bychom nechali prostor pro vývoj alternativních druhů pohonu. Tento vývoj bude mít negativní vliv na českou ekonomiku, která je z velké části závislá na automobilovém průmyslu se spalovacími motory. Je úsměvné, že v záplavě radikálních opatření prošla výjimka pro milionářské Ferrari,“ poznamenal Vondra.

Takzvaná „výjimka Ferrari“ byla předložena italskými europoslanci. Týká se luxusních automobilů a umožňuje jim provoz se spalovacím motorem i po roce 2035, pokud splní určité podmínky. Tuto možnost ale mají pouze automobilky, které za rok prodají méně než 10 000 aut. Což se týká především výrobců luxusních vozů, jako jsou italské Ferrari a Lamborgini. Ty mohou být vyráběny se spalovacím motorem ještě v roce 2036, a ještě luxusnější vozidla, kterých bude za rok vyrobeno méně než 1000 kusů, by měly mít výjimku ještě déle.

PODROBNOSTI VE FRANCOUZSKÉM LE MONDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

21:31 Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

Většina komentátorů a politiků se shoduje, že na celkové výsledky letošních voleb nebudou expremiér …