Špatné chování migrantů moc nezmiňujte. A hlavně nedávejte prostor populistům, jakápak svoboda. Unikl hodně svérázný evropský manuál pro novináře

03.11.2017 18:13

Na stránkách pravicového think-tanku Gatestone Institute se objevil článek, v němž se zájemci dozví, že by EU ráda poučila novináře o tom, jak informovat o migrantech. Aby se kontinentem přestala šířit islamofobie. Do projektu jsou zapojeny Rakousko, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Irsko, Slovinsko a Španělsko. Myšlenka potlačit islamofobii zní sama o sobě chvályhodně, jenže v praxi prý nejde o nic jiného, než o ustavení pravidel autocenzury. Český překlad textu přinesl čtenářům server Neviditelný pes.

Špatné chování migrantů moc nezmiňujte. A hlavně nedávejte prostor populistům, jakápak svoboda. Unikl hodně svérázný evropský manuál pro novináře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Evropská unie žádá novináře, aby se o migrační krizi a o muslimech vyjadřovali v souladu s etickými pravidly a bez nenávisti. Lidé, kteří šíří nenávist, by se v novinách či jiných médiích neměli objevit. Zní to hezky, jenže podle serveru Gatestone Institute to zavání autocenzurou. Nabízí se totiž otázka, kdo stanoví, které názory ještě nejsou extremistické a které už ano.

Celý manuál pro novináře naleznete zde

„Každopádně se můžeme dočíst, že ‚senzační nebo příliš zjednodušující hlášení o migraci mohou podpořit stávající společenské předsudky‘ a ‚ohrozit bezpečnost migrantů‘. Co se ale počítá jako ‚senzační‘ nebo ‚příliš zjednodušující‘? Ani to není řečeno. Není nám řečeno, jestli bychom měli spojovat pojmy jako ‚muslimský‘ nebo ‚islám‘ se zvláštními činy, protože to znamená ‚stigmatizaci‘. Co přesně to tedy znamená? Že když člověk křičí ‚Allahu Akbar‘ poté, co někoho zastřelil, srazil s kamionem desítky nevinných chodců nebo vyhodil do vzduchu spoustu lidí na koncertě, měli bychom ignorovat tento maličký detail?“ táže se server.

EU prý nezakazuje novinářům informovat o incidentech spojených s uprchlíky, ale novináři by prý měli ke článkům dodávat patřičný kontext a zdůrazňovat, že to, co se děje v ulicích, často vůbec přímo nesouvisí s náboženstvím migrantů. Utečenci se totiž cítí frustrovaní v důsledku předchozí kolonizace a dalších neblahých jevů, které mají na triku občané Západu. Stejně tak nemají novináři zakázáno informovat o tom, že ten či onen čin spáchal islámský radikál. Obratem by ale měli doplnit, že islám není jednolitým náboženství, že v něm najdeme řadu proudů a většinou jsou to mírumilovné verze vyznání, které mohou na Západě v poklidu prosperovat.

„Při popisu migrace nepoužívejte fráze jako ‚příliv‘, „vlna‘ a ‚povodeň‘ (nebo jiné jako ‚horda‘ nebo ‚příval‘), protože takový jazyk může ‚vyvolat pocit masové invaze‘, stojí v návodu pro novináře. Gatestone Institute má za to, že EU nezažívá v posledních letech nic jiného než migraci a pokud bude tento fakt zastírat volbou líbivějších slov, fakticky bude překrucovat realitu. Evropa totiž podle Gatestone Institute čelí přílivu migrantů a líbivá slova na tom nic  nezmění.

Celý článek naleznete zde

EU to však prý chce zamlčet a raději chce ukázat, zda má Západ vliv na to, že se statisíce lidí rozhodly opustit své domovy a vydat se do EU.

„Nezáleží na tom, že muslimové dobyli Persii, Byzantskou říši, celou severní Afriku a Blízký východ, Řecko, severní Kypr, hodně z východní Evropy a jižní Španělsko. Nakonec za všechno, co je špatně v muslimském světě, může Západ, takže Evropané dluží všem příchozím právo na nový život – a možná dokonce i na novou zemi, aby zde mohli pokojně zavést právo šaría,“ píše dál think-tank. Obratem ovšem dodal, že až takto ostře to v manuálu pro novináře rozvedeno není.

Žurnalistům se jen doporučuje, aby se příliš nepitvali v tom, zda má ten či onen žadatel právo získat azyl. Podle mezinárodního práva je to však otázka zcela legitimní.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…