Spiknutí! Výbušná kniha o pokusu odstranit prezidenta je venku. Zeman dodal mrazivý vzkaz

16.04.2024 16:51

Světlo světa dnes spatřila kniha Spiknutí s podtitulem Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR, kterou sepsali reportér Parlamentních listů Radim Panenka a jeho kolega novinář Luboš Procházka. V publikaci popisují okolnosti pobytu tehdejšího prezidenta Zemana v Ústřední vojenské nemocnici po sněmovních volbách v roce 2021. Křest knihy proběhl v Arcibiskupském paláci, zúčastnila se jej kromě exprezidenta Zemana i herečka Jiřina Bohdalová.

Spiknutí! Výbušná kniha o pokusu odstranit prezidenta je venku. Zeman dodal mrazivý vzkaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Představení knihy Spiknutí od Luboše Procházky a Radima Panenky

"Podzim 2021. Opozice vyhrála volby do Poslanecké sněmovny a chystá se převzít vládu. Těsně po volbách odjíždí do nemocnice tehdejší prezident republiky Miloš Zeman, který je s nastupující Fialovou garniturou od svého příchodu na Hrad v roce 2013 každodenně ‚na nože’. A rozbíhá se hra, která jí má splnit sen: Zbavit se Zemana. Zbavit ho pravomocí na základě tvrzení, že mu zdraví nedovoluje dále vykonávat úřad," píše se v anotaci knihy, která má být svědectvím o celém příběhu. Kromě samotného Zemana v knize hovoří on i další aktéři tehdejších událostí. 

"Já bych především oběma autorům chtěl poděkovat, hlubokou úctu a obdiv," řekl na křtu knihy Zeman. "Ocenil bych jejich práci trochu jiným způsobem než to budou oceňovat čtenáři této knihy. Z hlediska dlouhodobého pokládám tuto knihu za hlubokou analýzu politického hyenismu. A nejde jenom o případovou studii, která se týká mé osoby. Pokus zneužít dočasného zdravotního stavu se může odehrát nejen na té nejvyšší politické úrovni, ale může se odehrát na úrovni krajské, městské, dokonce i na úrovni politické strany, kde bude snaha zbavit se politického oponenta," dodal Zeman.

"Poselství vidím v tom, že se tomuto pokusu podařilo zabránit. Jako se o atomové bombě říká, že její největší tajemství spočívá v tom, že ji lze vyrobit, tak největší tajemství - a k tomu přispěla tato kniha - že politickému hyenismu je možné zabránit. A to je dobrá zpráva," řekl za potlesku Zeman.

Prezident Zeman byl v Ústřední vojenské nemocnici hospitalizován na podzim roku 2021 celkem 48 dní. Šéf Senátu Miloš Vystrčil v průběhu léčby oznámil, že podle sdělení nemocnice není Zeman ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Někteří zákonodárci začali následně uvažovat o možnosti převedení (alespoň dočasného) části pravomocí hlavy státu.

Zeman sám si na postu vedení nemocnice stěžoval v podnětu na sabotáž, jenž podal v polovině roku 2022, vrchní státní zástupci jej však zamítli. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

A národ ty hyeny stále volí a ony jsou stále nabízeny k volbě, jako příklad morálních hodnot!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusegusta , 16.04.2024 17:03:03

|  20 |  0

Další články z rubriky

Táňa Pauhofová, Vica Kerekes a Magda Vášáryová posílají vzkaz do Česka. Vlivným lidem

17:20 Táňa Pauhofová, Vica Kerekes a Magda Vášáryová posílají vzkaz do Česka. Vlivným lidem

Herečka, bývalá politička a diplomatka Magda Vášáryová, herečka Vica Kerekes i Táňa Pauhofová patří …