Špína na senátního kandidáta Smoljaka z hodně nečekané strany. Jde o zatajování dokumentů a také o Zdeňka Svěráka

09.04.2019 13:58

Za pár dní se rozhodne o tom, kdo se stane senátorem za Prahu 9. Do druhého kola postoupil starosta této městské části Jan Jarolím (ODS), který doplňovací senátní volby vyhrál se ziskem více než 24 procent hlasů, a David Smoljak kandidující za hnutí STAN. V rodině Smoljakových před druhým kolem panuje poněkud hustá atmosféra. Filip Smoljak poslal svému bratrovi poněkud kousavý vzkaz.

Špína na senátního kandidáta Smoljaka z hodně nečekané strany. Jde o zatajování dokumentů a také o Zdeňka Svěráka
Foto: Archiv Filipa Smoljaka
Popisek: Ladislav Smoljak v hledišti
reklama

Pánové Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák napsali mnoho her o neexistujícím českém géniovi Járovi Cimrmanovi. Po smrti Ladislava Smoljaka, který tento svět opustil v roce 2010, se však rozhořel spor o Smoljakova dědická práva. Mladšímu synovi Ladislava Smoljaka Filipu Smoljakovi se zdá, že z práv k Cimrmanovi bohatne někdo, kdo si to nezaslouží.

Před druhým kolem voleb do Senátu na Praze 9 se proto pustil do křížku se svým starším bratem Davidem, který by se mohl stát senátorem za tento obvod.

„Gratuluji, bratře, já jsem Tě sice nevolil, neb nejsem občanem Prahy 9 a okolí, ale jsem rád, že alespoň v tomto případě stojíš na straně našeho otce a jeho jména. Díky,“ napsal Filip Smoljak svému bratrovi na sociální síti Facebook.

A to byl teprve začátek. V diskusi pod tímto příspěvkem volil i tvrdší slova.

„No a pak by bylo docela záhodno, kdybys konečně umožnil soudům a orgánům činným v trestním řízení přístup k dokumentům právní povahy z pozůstalosti našeho táty, které neoprávněně zadržuješ a utajuješ. Jinak vše v dobrém, brácha,“ konstatoval.

Je třeba dodat, že již nějaký čas zuří bitva o práva Ladislava Smoljaka k cimrmanovským hrám, o které je stále velký zájem. O válce, ve které jde o miliony, v únoru tohoto roku napsal server Info.cz

Filip Smoljak má za to, že Český rozhlas poměrně intenzivně užil autorská práva Ladislava Smoljaka, a to bez předchozího souhlasu. „Je to o to smutnější, že za užití majetkových autorských práv zaplatil někomu jinému než autorům,“ sdělil s tím, že šlo o poměrně vysokou částku, jež byla vyplacena zcela záměrně nesprávnému subjektu a se zřetelnou snahou věc utajit.

Hovořil o tom, že agentura, jež tvrdí, že má autorská práva na odvysílání her Divadla Járy Cimrmana, s nimi tuto věc nikterak nekomunikovala. „Divadelní agentura Echo zastupuje herce Divadla Járy Cimrmana včetně Zdeňka Svěráka, což jí dává v jistém ohledu výsadní postavení. V Rozhlase ale jednoznačně překročila svoje pravomoci v domnění, že může všechno, jednat i za potomky Ladislava Smoljaka a ponechat si jejich peníze, což tedy rozhodně nemůže,“ řekl Filip Smoljak.

Pustil se i do Zdeňka Svěráka. Filip Smoljak považuje Zdeňka Svěráka za umělce, který se nerad zabývá důležitými technikáliemi a údajně postupuje podle hesla „nevidím zlo, neslyším zlo“. Tak to alespoň vidí Filip Smoljak.

Svěrák k tomu ve vyjádření pro Respekt poznamenal, že on a jeho kolegové stále hrají cimrmanovské hry, zatímco Filip Smoljak se o ně soudí. A mimo toho, že Zdeněk Svěrák hraje divadlo, co mu síly stačí, stihl i podpořit Davida Smoljaka v boji o křeslo senátora.

Davida Smoljaka zná od jeho narození a mohl by prý za něj dát i ruku do ohně. „Jestli bych za někoho mohl dát ruku do ohně, tak je to právě David, protože on už jako kluk se projevoval tím, že si psal deníček svých dobrých skutků a předsevzetí a to, jak je plnil. Je to taková skautská povaha a zůstalo mu i do dospělosti, že to, když se dá do nějakého spolku, tak to nebude Bratrstvo kočičí pracky, ale rozhodně to budou Rychlé šípy,“ prohlásil Svěrák.

Nad tím Filip Smoljak trochu nevěřícně kroutil hlavou. „Nemohu si odpustit poznámčičku. Prý Tě podporuje Zdeněk Svěrák proto, že náš táta už nežije, a nemůže Tě tedy podpořit on. To je trochu trapné, ne? Vždyť Zdeněk naši rodinu v podstatě nenávidí...“ uvedl mladší syn Ladislava Smoljaka.

Ke Svěrákovi se přidali i další podporovatelé. Ozval se stávající senátor Václav Láska, jenž se rozhodl sepsat prezidentské hříchy Miloše Zemana k chystané ústavní žalobě.

Nemlčel ani režisér Jan Hřebejk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček přitvrdil: Integrace Romů je problémem celé evropské civilizace

20:40 Křeček přitvrdil: Integrace Romů je problémem celé evropské civilizace

Ombudsman Stanislav Křeček tvrdí, že problém diskriminace Romů v české společnosti není veliký. „Roz…