Spisovatelka o letošních „následnících Palacha“: Neříkejte o nich, že jsou to blázni! Brzy začne být nepohodlný každý, kdo má názor

22.01.2019 19:46

Již dva muži se pokusili o napodobení činu Jana Palacha. A česká prozaička, publicistka a překladatelka Iva Pekárková se na Českém rozhlasu Plus věnuje tomu, jak o tom informují média. Říká, že již předem tyto muže odsuzovat jako případy pro psychiatra je dost příšerné, a vzpomíná, že za blázny kritiky režimu označoval již Sovětský svaz. „Brzo začne být nepohodlný každý, kdo si dovolí mít svůj názor na cokoli,“ varuje.

Spisovatelka o letošních „následnících Palacha“: Neříkejte o nich, že jsou to blázni! Brzy začne být nepohodlný každý, kdo má názor
Foto: Lukáš Hejtman
Popisek: Spisovatelka Iva Pekárková čte studentům článek Proč jsou černoši líní z Postřehů z Londonistánu a Kenny (Kenneth Osieme Odozi) předvádí, že mají černoši na hlavě plošinku vhodnou k nošení nákladů

Pekárková se zabývá dvěma muži, z nichž jeden se o upálení pokusil, a druhému v tom policie zabránila. Konstatuje, že rozdíl padesáti let od Palachova činu je znatelný. „Počínaje benzínem, který dnes musí být bez olova, a konče tím, že člověk – v tomhle případě nejmenovaný, abychom neporušili zákon o ochraně dat – byl uveden do umělého spánku. Tím pádem nám, na rozdíl od Palacha, nemůže objasnit motivy svého činu.“ Dodává, že Palach měl před smrtí možnost setkat se s přáteli a vysvětlit jim důvod svého činu. A i když veřejnosti byla většina těchto skutečností odhalena až po listopadu 1989, běžný občan stále věděl o motivech více než v případě muže, který se podle Pekárkové nemusí z umělého spánku probrat.

Anketa

Považujete Jana Palacha za hrdinu?

13%
hlasovalo: 19176 lidí
Dodává, že spekulace o Palachově motivu existovaly již za jejího mládí, ale žádná z nich nebyla „Palach byl sebevražedný blázen“. „To až teď“, říká prozaička s tím, že k případu muže z Václavského náměstí byl povolán psychiatr, který pravil, že nezná jeho anamnézu neboli soubor informací potřebných k bližší analýze zdravotního stavu pacienta. „Jako by počítal s tím, že byl psychiatrický pacient, ale že byl pravděpodobně obětí takzvané „nápodoby“ – laicky řečeno, se po Palachovi opičil – a hodlal se svým činem zviditelnit,“ tvrdí Pekárková. Rozporuje tvrzení tohoto lékaře, podle kterého věk muže naznačuje, že se nejednalo o politicky motivovaný čin, neboť prý podle mužova bratra chtěl „odejít jako Palach“.

Fotogalerie: - Mše za Palacha

Requiem za Jana Palacha v Týnském chrámu
Requiem za Jana Palacha v Týnském chrámu
Requiem za Jana Palacha v Týnském chrámu
Requiem za Jana Palacha v Týnském chrámu
Requiem za Jana Palacha v Týnském chrámu
Requiem za Jana Palacha v Týnském chrámu

O dalším „imitátorovi Palacha“ se podle Pekárkové psalo v novinách jako o „nešťastníkovi“. „Nemůžu samozřejmě znát motivaci nejmenovaného pána. Možná byl skutečně nervově labilní, možná mu skutečně nešlo o politiku,“ říká prozaička, ale pak namítá, že zařadit ho bez znalosti oné anamnézy mezi duševně choré jí přijde dost příšerné, a zmiňuje i praxi Sovětského svazu, kde kritici režimu mizeli do institucí zabývajících se léčbou duševních chorob. Dodává, že muž, který se pokusil o napodobení Jana Palacha, je režimu dnes skutečně nepohodlný. „Podobně jako davy protestující v ulicích proti tomu pomalému puči, který naše země už pár let zažívá. Brzo začne být nepohodlný každý, kdo si dovolí mít svůj názor na cokoli,“ tvrdí Pekárková.

„Mocným téhle země by se nejvíc líbilo, kdybychom si všichni dali nohy na stůl, na politiku zapomněli a libovali si v tom teploučku, které nepochází od pochodní, ale od dobře seřízeného ústředního topení. A my, jak blbé ovce, přitakáváme a nakupujeme dál,“ stýská si autorka glosy, Iva Pekárková.

Celá glosa ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

13:51 To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

Aktivisté z Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) už jsou zase na scéně. Tentokrát drží hlad…