Spisovatelka se rozjela: Zeman šíleně lže. Nikdy jsme se nevyhrabali z komunismu. Já v Číně byla, je to brutální společnost

07.05.2019 17:16

Česká spisovatelka Radka Denemarková má za to, že se Česká republika mění v podstatě v autoritářský režim. Přispívá k tomu prý i prezident Miloš Zeman, který podle spisovatelky „šíleně lže“. Sama Čínu navštívila a zjistila, že se tam spojilo to nejhorší z komunismu s tím nejhorším z kapitalismu a ekonomicky to funguje. „Je to brutální společnost,“ shrnula svůj názor na Čínu Denemarková.

Spisovatelka se rozjela: Zeman šíleně lže. Nikdy jsme se nevyhrabali z komunismu. Já v Číně byla, je to brutální společnost
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman s čínským protějškem Si Ťin-pchingem
reklama

Spisovatelka nějaký čas pobývala v Číně a ovlivnilo ji to. Nepřála by si, aby šlo Česko stejnou cestou. Přitom právě prezident Miloš Zeman při jedné ze svých cest do Číny prohlašoval, že by se chtěl v Číně poučit, jak stabilizovat společnost. „Tamní společnost je diktatura, je to policejní brutální stát,“ varovala spisovatelka. „Šíleně se lže a je tu propaganda, a jestliže se o policejním brutálním státě říká ústy našeho pana prezidenta, že je to harmonická, stabilizovaná společnost, a on to obdivuje a pravděpodobně po tom touží, tak je to strašidelné,“ kroutila hlavou spisovatelka v rozhovoru pro Reflex.cz.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Prostě a krátce řečeno, Zeman prý o Číně šíleně lže a utíká mu spousta souvislostí o Číně. Zeman nás podle ní z civilizovaného světa vyloučil už před delší dobou a obrátil svou pozornost k autoritářským režimům v Rusku a k totalitnímu režimu v Číně. My bychom měli věnovat pozornost demokracii.

„Já jsem si to osobně nazvala, že se políbilo to nejhorší z komunismu s tím nejhorším z kapitalismu a hospodářsky to funguje. To je společnost, kde kontroluje každý každého, to je společnost, která si utvořila systém na udávání, je to společnost, ve které když někdo překáží, tak zmizí a nikoho to nepřekvapuje. Je to brutální společnost. Je to společnost, kde lidé, kteří se ozvou a mají svůj názor, jsou potrestáni,“ popsala své zkušenosti z Číny.

Většina lidí v Číně prý neví, k čemu je dobrá demokracie a k čemu jsou dobrá lidská práva. A podobné posuny vidí Denemarková i v Česku, kde se stále více mluví o obchodních zájmech a stále méně o lidských právech. Když byla čínská delegace na návštěvě Česka v roce 2016, Češi byli popotahováni za to, že ve své vlastní zemi ukázali světu vlajku Tibetu. Ve své vlastní zemi. Za doby Václava Havla jsme byli uznávaní ve světě, měli jsme jasnou vizi zahraniční politiky, která dnes vůbec není, rozhodují podnikatelé. ... „Já si myslím, že se to tu mění směrem k tomu autoritářskému režimu,“ posteskla si.

Má obavy, že se nám vytrácí už i ta jistota, že v právním státě jsou si před nezávislou justicí všichni rovni. Stačí se prý podívat, jak se o nezávislé justici vyjadřuje např. předseda vlády Andrej Babiš (ANO). O jeho vině, či nevině by měl rozhodnout nezávislý soud. Nezávislý soud musí říct, jestli je jeho případ politickou kauzou, či není. 

To, že je předsedou vlády právě Andrej Babiš, bývalý spolupracovník komunistické Státní bezpečnosti, je pro ni šokující. Zdá se jí, že se lidé nevyrovnali se svou komunistickou minulostí, což se podle spisovatelky projevilo vlastně i v uprchlické krizi. „Ta debata o ní úplně ztratila morální rozměr a zúžila se na ten rozměr politický a ekonomický. Vznikla tu jakási hysterie. Přitom uprchlíci jsou lidé se svými emocemi, lidskými osudy a nesmíme zapomínat, že i lidskými právy,“ upozornila spisovatelka.

Je toho názoru, že se musíme pokoušet tuto situaci měnit zevnitř, nemá smysl odcházet do zahraničí. Je nezbytné před nebezpečnými společenskými posuny nezavírat oči a varovat před tím, co může nastat. Jinak se nám stane to, že k moci nastoupí nový Adolf Hitler, který v Německu ze všech sil stavěl dálnice, ale kromě toho také rozpoutal strašlivý masakr.

„Je důležité udělat ten první krok a nedat se,“ apelovala na lidi, aby se nedali a bránili demokracii. Aby čelili politikům, jako jsou Miloš Zeman, Andrej Babiš nebo maďarský premiér Viktor Orbán.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…