Spláchli nás. Byla jsem odvařená, vzali mi mládí, říká Němcová k srpnu 68

24.08.2020 11:17

Když v roce 1968 vtrhly sovětské tanky do Československa, bylo Miroslavě Němcové (ODS), kandidátce do Senátu na Praze 1, necelých 16 let. A dodnes si prý pamatuje tu hrůzu, jakou cítila kolem sebe. Jedna věc spojená s rokem 1968 ji prý opakovaně znovu a znovu naštvává. „Spláchli nás, já jsem byla odvařená,“ poznamenala.

Spláchli nás. Byla jsem odvařená, vzali mi mládí, říká Němcová k srpnu 68
Foto: FB poslankyně Němcové
Popisek: Miroslava Němcová podporuje běloruské demonstranty proti Alexandru Lukašenkovi

„Byla jsem na prázdninovém pobytu u prarodičů pod Blaníkem, ale velmi dobře si vzpomínám na tu dobu. Na naděje, které se zvedly, na tu hrůzu, která nás obestřela, když jsme zjistili, že jsou tady tanky a že jsme okupovanou zemí. A vzpomínám si na ten strach a beznaděj,“ prozradila ve videu uveřejněném na sociální síti Facebook.

Jedna věc spojená s rokem 1968 ji prý ale štve dodnes.

„Vždycky mě naštve, když si vzpomenu, jak rychle jsme se porobili, jak rychle jsme se ohnuli,“ zlobila se, když o 52 později stála před budovou Českého rozhlasu.

Němcová opravdu nebyla jediná, kým cloumal vztek, zklamání a beznaděj. V lednu roku 1969 se upálil student Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Chtěl probrat společnost z letargie.

„Myslím i na to, jak rychle potom následovalo porobení celé země. Celou jednu generaci, spláchli nás, moji generaci. Já jsem byla na prahu dospělosti a byla jsem na 21 let odvařená a svobodu jsem získala, až když jsem byla ve středním věku. To už nikdy nenahradíte, spoustu věcí nemůžete vrátit zpátky,“ uzavřela kandidátka do Senátu.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zelenskyj se musí probrat.“ Poslední výroky byly na Holce moc. I Černochovou pochválil

12:55 „Zelenskyj se musí probrat.“ Poslední výroky byly na Holce moc. I Černochovou pochválil

Slovenské volby, vystoupení prezidenta Petra Pavla na půdě OSN, ale i kampaň resortu vnitra. Všechna…