Spojené státy se zapojí do pozemních bojů v Sýrii. Takovýto je plán

27.09.2014 14:51

Experti dlouhodobě upozorňují, že bez dobře promyšlené pozemní operace USA spolu se svými dalšími spojenci nedokážou zničit radikály Islámského státu. Na stole je proto plán, podle něhož Spojené státy vycvičí a vyzbrojí tisíce vojáků z umírněné syrské opozice. Zprávu přináší server iDnes.cz.

Spojené státy se zapojí do pozemních bojů v Sýrii. Takovýto je plán
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres
reklama

Americký generál Martin Dempsey znovu vyloučil, že by USA zapojily vlastní pozemní síly do přímých bojových operací. Na druhé straně ale také jasně řekl, že bez pozemních sil se radikály z Islámského státu nepodaří porazit. A nastínil plán, kde se tyto síly vezmou.

Více než 200 úderů ze vzduchu

„Ve skutečnosti pro řešení tamní situace existuje jediná efektivní síla, která bude schopna porazit IS, síla složená z Iráčanů, Kurdů a umírněné syrské opozice,“ citovala BBC Dempseyho. Jen k poražení radikálů v Sýrii bude podle jeho názoru třeba na patnáct tisíc mužů. Televize al-Džazíra přitom původně tvrdila, že Američané hodlají vycvičit na pět tisíc vojáků.

I nadále se počítá s leteckými údery proti islámským radikálům. Sama americká armáda prohlašuje, že od osmého srpna provedla přes dvě stovky úderů v Iráku a na čtyři desítky vzdušných útoků v Sýrii. V této zemi zasahuje i proti skupině Chorásán, která připravovala plány teroristických útoků na Západě.

Spojené státy čelí i kritice za vzdušné údery, a to ze strany Íránu a Ruska. Země poukazují na to, že k úderům v Sýrii dochází bez souhlasu tamní vlády s prezidentem Bašárem Asadem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo Jakuba Železného: Vrací se mu další konflikt v ČT

11:27 Peklo Jakuba Železného: Vrací se mu další konflikt v ČT

„Tohle nepřipustím! Nebudete urážet Václava Havla!“ Po internetu koluje starší video, v němž během ž…