Jan Schneider v úvodu akce uvedl: „Na zatykači FBI až do Usámovy smrti nebyly důkazy o 11. září, protože FBI neměla dostatečné důkazy, aby jej obvinila. V prvním jeho interview po této události odmítl svoji účast na něm a švýcarský institut forenzní analýzy zkoumal zvukové záznamy údajného přiznání Usámy bin Ládina a sdělil, že z 95 procent tento hlas nepatří Usámovi. A fakt je, že on se léčil s ledvinami, chodil na dialýzu a není známo, že by v tom objektu, kde jej pak zabili, bylo dialyzační zařízení.“
Neřízená střela?
Generál Pelz poté řekl: „Usáma bin Ládin začal bojovat za dobré jméno své vlasti proti bezvěrcům. CIA s ním byla v konfliktu, ale současně také na kontaktech. Šlo to až do doby v roce 1998, kdy al-Káida provedla útoky v Dar-es-Salamu na zastupitelský úřad Spojených států a současně také v Nairobi v Keni a pak též na torpédoborec. Američané pak neměli jinou možnost než být výrazně proti němu. Ale ještě předtím se stalo, že Saúdi, protože se Usáma začal hrotit i proti saúdskému státu a establishmentu, tak jej vyhostili, on byl v Súdánu a v roce 1996 se Američané se Súdánci dohodli, že jej pošlou do Afghánistánu. Tím pádem jej svěřili do péče Tálibánu.
Islamisté lepší demokratů?
Kobza na to reagoval slovy: „V té oblasti je jeden zajímavý algoritmus prosazování amerických vlivů. A to je vybudování islámské opozice proti místním vládcům. Viděli jsme to v Íránu, kde došlo ke svržení šáha, který se vzbouřil proti nadvládě amerických korporací a začal požadovat za svoji naftu burzovní ceny. Tím si podepsal svůj rozsudek. Chomejního vytvořili Američané proti němu. Stejný modus operandi byl použit proti první socialistické vládě v Afghánistánu,“ konstatoval současný poslanec za SPD. „V Iráku byli také podporováni islámští vzbouřenci proti Saddámovi. Bylo to po operaci Pouštní bouře vyprovokování povstání šíitů v jižním Iráku. Američané bohužel nepochopili způsob uvažování těchto islamistů. Tam platí přísloví, že osel patří tomu, kdo na něm sedí. V momentě, kdy byli Američané ochotni financovat nástup nějaké radikální skupiny islamistů, a těm byli ochotni naslibovat cokoliv.“
„V momentě, kdy uchopí moc, karty jsou rozdány zcela jinak. To bylo vidět v Íránu i v Afghánistánu. Tálibán jako hnutí, které bylo původně národně osvobozenecké, se překulilo po odchodu Rusů do hnutí, které šlo proti korupci, drogovým mafiím, ale vždy to bylo afghánské hnutí, oni nikdy neprováděli zahraniční operace.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala