Společnost, která svou frustraci a nespokojenost artikuluje větou Ať žije Havel!, nemá politickou kulturu, varoval Václav Havel

11.05.2019 18:51 | Zprávy

Nedávno vyšla kniha Václav Havel – Má to smysl. Jedná se o výbor rozhovorů Václava Havla s novináři z celého světa z let 1964 až 1989 (sestavily Anna Freimanová a Tereza Johanidesová, edice Knihovny Václava Havla). Lidové noviny ve svém sobotním vydání zveřejnily tři ukázky z tohoto knižního díla. První úryvek pochází z doby po Havlově otevřeném dopisu prezidentu Husákovi, další po udělení Erasmovy ceny a třetí z doby těsně před pádem komunismu.

Společnost, která svou frustraci a nespokojenost artikuluje větou Ať žije Havel!, nemá politickou kulturu, varoval Václav Havel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

Rozhovor prezidenta Václava Havla s novinářem Jiřím Ledererem je první ukázkou, jež se datuje z dubna 1975, tedy v době po Havlově otevřeném dopisu prezidentu Husákovi. Vyšel ve svazku České rozhovory, Edice Petlice.

Havel ve svém otevřeném dopise doktoru Husákovi hodně psal o strachu. Lederera tehdy zajímalo, zda prožil někdy obrovský strach, který ovládne celý organismus a všechny jeho fyziologické činnosti? „Nevzpomínám si, že bych někdy takový ‚globální‘ strach prožil. Znám přirozeně různé strachy. Bojím se Veřejné bezpečnosti jako řidič, zvlášť když jedu a mám v sobě nějaký alkohol,“ odpověděl Havel.

Dodal, že je velký trémista, že se bojí takových situací, kdy bude záležet jen na něm, zda obstojí, například prý v různých veřejných vystoupeních, zkouškách a podobně. „Mívám poněkud iracionální strach z telefonu – nesmírně nerad telefonuji. Občas trpím jakousi ‚poštovní nervozitou‘, totiž strachem z pošty – aniž bych věděl o něčem konkrétně zlém, co by mi mohla pošta přinést,“ prozradil.

Promluvil i o úzkosti. „Znám přirozeně i to, co zná snad každý – totiž občasnou celkovou úzkost ze života, jakousi obavu, zda svůj život unesu a zda v něm obstojím,“ řekl tehdy náš první porevoluční československý prezident s tím, že mezi těmito různými strachy vůbec není jakýkoli strach politický nebo politicko-existenční nebo strach z politické policie. „Tyhle strachy vůbec neznám a jsem rád, že aspoň toho jsem ušetřen,“ doplnil.

Nějaký čas Havel pracoval v Trutnově v pivovaru. „Proč? Snad z finančních důvodů,“ zajímal se Lederer, což mu následně Havel potvrdil. „Pracoval jsem tam jako pomocný dělník. Šel jsem tam z finančních důvodů – neměli jsme tehdy peníze na živobytí,“ přiznal a zmínil, že se situace lepší a nějaké peníze má, tak už tam být nemusí. „Rozhodně jsem tam nešel tedy ‚poznávat život‘ nebo přesvědčovat své okolí a sebe o tom, že mi nevadí koulet po dvoře sudy nebo vstávat ve čtyři hodiny,“ upřesnil a dodal, že ‚tvůrčí brigády‘ spisovatelů do továren mu vždycky byly k smíchu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prague Pride: USA už nepřispějí. Ale vy možná ano. Ať to platí ten, kdo to chce, vyzval Žantovský

8:19 Prague Pride: USA už nepřispějí. Ale vy možná ano. Ať to platí ten, kdo to chce, vyzval Žantovský

TÝDEN V MÉDIÍCH Šikana živnostníků a podnikatelů dalším nápadem Fialovy vlády, jak pomoci veřejnoprá…