Spolupracovali bychom nejenom s Ruskem, ale i s Čínou či Indií, plánuje Zeman

21.01.2013 17:46

Prezidentský kandidát Miloš Zeman odpovídal na dotazy čtenářů serveru deník.cz. Ptali se ho na aktuální otázky současné politiky. Potvrdil, že by se snažil o spolupráci s Ruskem a se zeměmi s rozvíjející se ekonomikou. Zastal se také herce Martina Dejdara, který měl problémy, protože veřejně Zemanovi vyslovil podporu.

Spolupracovali bychom nejenom s Ruskem, ale i s Čínou či Indií, plánuje Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman
reklama

Čtenáře, který se zajímal o nápravu škod způsobených prezidentskou amnestií, Zeman vyzval, aby počkal na rozhodnutí Ústavního soudu o stížnosti.

Spolupráce nejenom s Ruskem, ale i s Čínou, Indií či Brazílií

Jiný dopisovatel se ptal, zda by se Zeman jako prezident snažil, aby Česká republika více spolupracovala s Ruskem. To bývalý předseda ČSSD potvrdil: "Nejenom s Ruskem, ale i s Čínou, Indií, Brazílií a dalšími rychle se rozvíjejícími ekonomikami.“

Padl také dotaz, zda by jako hlava státu zabránil tomu, co ve vládě způsobila místopředsedkyně Karolína Peake a její sdružení LIDEM. "Prezident není všemocný, má ale podle ústavy právo jmenovat premiéra a poradit se s ním i o sestavě ministrů, které tento premiér chce vzít do své vlády," reagoval Zeman.

K osobě Miroslava Šloufa, se kterým je Zeman často spojován, řekl, že se s ním vídá poměrně zřídka.

Na Hradě bych změnil vztah k EU

Zeman se pak také vyhranil k současnému prezidentovi Václavu Klausovi: "Změnil bych vztah k Evropské unii, prosazoval bych zavedení majetkových přiznání a podporoval bych kvůli snížení nezaměstnanosti zvýšení podílu investic ve výdajích státního rozpočtu."

Čtenáři deníku.cz se rovněž zeptali na téma Benešových dekretů a odsunu Němců. Na otázku, zda by Zeman postupoval stejně, odpověděl: "Odsun byl dán čl. 13 Postupimské dohody a prezident Beneš tuto dohodu pouze naplnil."

90 procent sudetských Němců v roce 1938 volilo Henleinovu stranu

Zeman také připomněl historické souvislosti z roku 1938: "Devadesát procent sudetských Němců v komunálních volbách na jaře 1938 volilo Henleinovu stranu. V tomto smyslu jsem se o nich několikrát vyjádřil jako o páté koloně Adolfa Hitlera. A pátých kolon se občas zbavujeme."

V souvislosti s tím naznačil, že sudetoněmecký Landsmannschaft podporuje Karla Schwarzenberga.

Zeman pak odpovídal i na čtenářské otázky týkající se herce Martina Dejdara, kterého scénárista Jiří Stránský odsoudil za podporu Miloše Zemana. Prý je to projev závisti neschopných vůči schopnému.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …