Sponzoři ODS vysvětlují, proč straně dávají peníze: Jde to od srdce

5.4.2013 7:08 dop.

ODS ztrácí voliče, ale věrnost ji zachovávají sponzoři. Vloni Nečasova strana dostala téměř sto milionů korun, mnohem více než TOP 09 a ČSSD dohromady. Sponzoři z řad podnikatelů sice unisono prohlašují, že situace ve straně není dobrá, stále však prý věří, že se největší vládní strana vzpamatuje.

Sponzoři ODS vysvětlují, proč straně dávají peníze: Jde to od srdce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniela Filipiová hovoří na kongresu ODS

Ačkoliv preference ODS nezadržitelně padají na historická minima, na stranické pokladně se to neprojevuje. Sponzoři straně v roce 2012 podle Hospodářských novin věnovali více než 95 milionů korun. To je dvojnásobek příspěvku ČSSD a trojnásobek sponzorských darů pro jejich nejbližšího konkurenta TOP 09.

„Je to srdcová záležitost, nejde o to, co mi kdo zrovna může dát, ale o to, komu fandíte,“ uvedl jeden ze štědrých sponzorů pro Hospodářské noviny. I od něj, stejně jako od dalších, však zaznívala nespokojenost se směřováním strany.

„Nebudu přebíhat podle toho, kdo mi může zrovna prospět. Když někoho dlouhodobě podporujete, musí se stát něco víc, než že někdo jiný v průzkumu získá víc preferencí,“ říká Radek Štourač, jednatel brněnské firmy Kinalisoft. Ta vloni darovala občanským demokratům sto tisíc.

Mnoho sponzorujících podnikatelů je zároveň členy strany. Někteří z nich přiznávají, že situace ve straně není ideální, ale vystupovat z ní nechtějí. Místopředseda ODS Jiří Pospíšil přiznává, že jej názor sponzorů zajímá, ale pouze do jisté míry. „Pro nás je důležitý každý volič,“ prohlašuje. Připouští však, že podobní lidé jsou „největší srdcaři, tvrdé jádro ODS“.

Specifickým případem mezi sponzory ODS je Oldřich Vojíř. Dlouholetý poslanec se rovněž dal na podnikání a vloni poslal straně milion korun. „Z mého pohledu je - v uvozovkách- straně co vracet,“ říká k tomu. 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mají strach z člověka. Bojí se, koho volí. Profesor poodhalil závoj

16:58 Mají strach z člověka. Bojí se, koho volí. Profesor poodhalil závoj

Emeritmí profesor sociologie na univerzitě Kent Frank Furedi hovořil v rozhovoru pro server Echo24.c…