Spor na pirátském sjezdu. Radikální europoslankyně odmítá koalici se STAN, nechce tolik kompromisů

09.01.2021 16:43

On-line jednání Celostátního fóra Pirátů pokračuje. Zatímco předseda Pirátů Ivan Bartoš důrazně podpořil připravovanou předvolební koalici s hnutím STAN, europoslankyně Markéta Gregorová, která se v minulosti netajila touhou stát se guvernérkou Česka v budoucích Spojených státech evropských, před touto koalicí varovala. Má dojem, že v zájmu ustavení koalice Piráti až příliš ustoupili ze svého programu.

Spor na pirátském sjezdu. Radikální europoslankyně odmítá koalici se STAN, nechce tolik kompromisů
Foto: Wikipedia
Popisek: Markéta Gregorová
reklama

Piráti se sešli k jednání. Kvůli koronaviru se Celostátní fórum Pirátů sešlo jen on-line, ale i tak řeší spolustraníci řadu témat. Především předvolební spolupráci s hnutím Starostové a nezávislí. 

Bartoš koalici jednoznačně podpořil.

„Máme za sebou sedm měsíců příprav, tvrdých vyjednávání a konstruktivní práce, která má podle mě velký smysl. Zcela zodpovědně, a není to tajemstvím, říkám, že za koaličním spojením s hnutím STAN stojím, byl jsem přítomen jako předseda i jako celostátní lídr celému vyjednávání o koalici a v tomto spojení vidím jednoznačně šanci pro lepší budoucnost Česka,“ uvedl Bartoš.

Naproti tomu europoslankyně Markéta Gregorová má obavy, že Piráti při vyjednávání koalice ustoupili až příliš a za toto spojenectví zaplatí příliš vysokou cenu.

Začnu jednou z nejčastějších výtek. Před sedmi měsíci jsme do toho šli z pozice silnějšího, ba někoho, kdo může pomoci STAN překročit pětiprocentní hranici. Tento argument byl používán i pro zahájení jednání – ať nepřijdeme o demokratické hlasy, že si nastavíme nepřekročitelný poměr mandátů. Přesto je nám předkládán plán, v němž drtivá většina tzv. mezních mandátů připadá na Piráty, zatímco STAN má své jisté,“ uvedla na jednání Gregorová. Na její slova upozornil server Info.cz.

Má dojem, že samostatně by Piráti získali ve volbách víc. Možná ne víc mandátů, ale především by nemuseli slevovat ze svého programu.

„Proč jsme si nižším poměrem mandátů nevymínili silnější podporu našich témat? S potenciálem podílet se na vládě máme i historickou šanci vyjednat prosazení menšinových pirátských témat z pozice dominantní vládní strany či koalice,“ pokračovala Gregorová.

Bc. Markéta Gregorová

  • Piráti
  • Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • europoslankyně

Nakonec připomněla, že po volbách budou Piráti pravděpodobně potřebovat další koaliční partnery, protože na sestavení většinové vlády jen s hnutím STAN nebudou mít dost hlasů. Jenže to bude znamenat jednání s dalšími partnery, které může Piráty dovést až ke ztrátě vlastní identity. Právě toho se Gregorová obává.

Připomeňme, že europoslankyně Markéta Gregorová je zastánkyní vzniku Spojených států evropských. V létě loňského roku oznámila, že by klidně přijala pozici guvernérky České republiky, kdyby Spojené státy evropské opravdu vznikly.

Gregorová, která, pokud se zrovna nepohybuje v Bruselu, žije v Brně, dala v rozhovoru pro magazín Flowee najevo, že si umí představit situaci, ve které by řídila Česko, podobně jako řídí některý ze států USA američtí guvernéři.

„Jasně. Jestli se toho dožiju, tak o to budu usilovat. A určitě se budu sakra snažit, aby taková pozice vznikla,“ prohlásila europoslankyně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …