Spor o velvyslance rozděluje ČSSD

24. 4. 2013 22:25

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka vstoupil do sporu o obsazování českých ambasád, který již několik týdnů vede prezident Miloš Zeman s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Podle Sobotky by vláda neměla Pražskému hradu diktovat svou vůli, protože není úlohou prezidenta automaticky podepisovat návrhy kabinetu. Stínový šéf české diplomacie za ČSSD Lubomír Zaorálek má ale opačný názor.

Spor o velvyslance rozděluje ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: V hotelu Olšanka zasedal ÚV ČSSD. Šéf ČSSD Sobotka zatím neprozradil složení nové stínové vlády

"I v minulosti to vždy byla otázka dohody mezi vládou a mezi prezidentem republiky. Nikdy to nebylo tak, že by si vláda diktovala svoji vůli a prezident by automaticky podepsal všechny návrhy, které vláda předkládá," uvedl Sobotka. Myslí si proto, že ani nynější vláda nemůže počítat s tím, že prezident bude automaticky podepisovat všechny návrhy, se kterými přijde ministr zahraničí.

Sobotka tak potvrdil slova Miloše Zemana, který dnes ke sporu o diplomaty uvedl, že "konečná fáze je v rukou prezidenta". Zaorálek ovšem před nedávnem hovořil jinak než jeho stranický šéf a v Interview ČT24 se počátkem měsíce nepřímo postavil na stranu Karla Schwarzenberga.

"Jsem přesvědčen, že ministr zahraničí musí být klíčovou postavou při jmenování velvyslanců. Tak to funguje v parlamentní demokracii, kdy hlavní výkonnou moc má vláda a premiér," řekl Zaorálek v Interview ČT24. "Nepopírám, že má prezident v oblasti zahraniční politiky určitý prostor, ale mělo by to být po určité dohodě. Nejsme prezidentský systém."

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

18:23 Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

Velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský reagoval na výroky nového místopředsedy ODS Alexandera Vondr…