Spory v Úsvitu gradují: Okamura nemá slitování s "pučisty". Oni ho viní ze lži

16.02.2015 19:47

Poslanci kolem Marka Černocha (Úsvit) jsou ve varu. Adrenalin jim zvedl jejich šéf Tomio Okamura rozhovorem pro iDnes.cz a na Facebooku. Okamura s "pučisty" nemá slitování a jednoznačně hovoří o zradě, manipulaci a podvodu na voličích. Marek Černoch s poslancem Petrem Adamem shodně označují jeho slova za lži. Úsvit je v rozkolu od té doby, co vyšel najevo plán některých poslanců vytvořit nový politický subjekt.

Spory v Úsvitu gradují: Okamura nemá slitování s "pučisty". Oni ho viní ze lži
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová strana a vstoupí do ní drtivá většina poslanců tohoto hnutí. Vzorem nové strany bude Marine Le Pen

Spory v Úsvitu gradují. Šéf Tomio Okamura tvrdě kritizoval "pučisty" na Facebooku, kde zveřejnil svůj kompletní rozhovor bez redakčních úprav pro iDnes.cz. Zároveň byl také hostem v jejich on-line chatu. Plánovaný politický subjekt, který mají v plánu poslanci kolem Marka Černocha vytvořit, označil za "rychlokvašenou amatérskou partaj“, zmínil jednání za jeho zády, hovořil o podvodu a pučistech. O tom, že znesvářené strany společnou řeč zatím nenašly, svědčí i první reakce poslanců Úsvitu, kteří chtějí vytvořit nový politický subjekt. Okamurovi totiž vyčítají, že s médii vůbec komunikoval.

"Za všechny odmítám jakékoli nařčení. Dohody na mediálním klidu se porušují a poslanci jsou už v bodu varu,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch. Jeho kolega Petr Adam nerozumí tomu, čeho se Okamura snaží docílit. "Když nás v pátek poprosil o mediální klid, abychom nejitřili emoce přes mediální prostor, od nás nezaznívalo absolutně nic. Přitom v sobotu byl vyzván Marek Černoch MF Dnes, aby se vyjádřil a on to odmítl,“ vysvětlil Adam.

Černoch: Mediální palba zhatila dohody

Tomio Okamura ovšem nesmlouvavě hovoří o palácovém převratu. Poslanci se podle něj měli za jeho zády domluvit s cílem omezení jeho vlivu: "To přece zcela jasně deklaruje odsouhlasení usnesení klubu i předsednictva, kde od teď všechny další záležitosti mají řešit místopředsedové a nikoli předseda,“ uvedl v rozhovoru Okamura.

Černoch tuto informaci popírá: "Řeší to pan Okamura, nedošlo k žádné změně. Šlo pouze o vizi, která byla k debatě. Bez jakékoli debaty se rozpoutala mediální palba, která zhatila možné domluvy a dohody. Byli jsme domluveni na tom, že si nebudeme vyměňovat informace přes média. Když se na něčem domluvíme, nerozumím tomu, proč to respektováno není,“ zopakoval Černoch.

Že nechtějí přímou demokracii? Adam: To mně trhá srdce

Okamura v článku zmiňuje i to, že byl podroben kritice kvůli údajně nedostatečnému prosazování přímé demokracie, zároveň upozorňuje na přístup druhé strany. "Je třeba říct, že netrapnější jejich argumenty jsou v tom, že já prý neprosazuji přímou demokracii. Nejen, že ji pučisté nemají v programu své nové strany, ale, jak víte, jsem autorem všech zákonů Úsvitu, které se ve sněmovně projednávaly,“ uvedl mimo jiné Okamura. To, že by klíčové téma absentovalo v budoucím programu nové strany, považují poslanci za nepřijatelné. "To je jedno z vyjádření, které mně trhá srdce. Já ho považuji za naprosto lživé. Program zatím žádný není a od začátku jsme řekli, že bude vycházet z programu přímé demokracie, akorát bude komplexnější,“ uvedl Adam.

Podle Okamury došlo k manipulaci poslanců. Černoch: To je nesmysl

Ne všichni poslanci se ale obrátili proti Okamurovi díky vlastnímu přesvědčení. Šéf Úsvitu je přesvědčen o tom, že někteří byli manipulováni a obelháni. "Než jim dal Marek Černoch odsouhlasit připravené prohlášení, že na novém projektu pracují místopředsedové a nikoli předseda, tak dostali přednášku, grafy a prefabrikovaný průzkum veřejného mínění (někteří již v předstihu), který měl ukázat, že nejpopulárnějším a nejlepší politikem Úsvitu je Marek Černoch a tím, kdo škodí, je Okamura. Pod tíhou na zakázku vyrobených čísel se samozřejmě poslanci zhrozili a přijali s úlevou návrh na nápravu a revitalizaci své politické kariéry,“ popsal Okamura.

S touto interpretací vzniku konfliktu ale Černoch nesouhlasí. "Ne, to je další nesmysl. Nikdy v životě jsem neřekl, že jsem nejpopulárnějším politikem, protože jsem soudný člověk, realista a ctím autoritu Tomio Okamury.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

To je holý nesmysl,“ reagoval Černoch. "Nemůžete zmanipulovat tolik lidí. Je to hloupost. Ti lidé jsou inteligentní a mají svou hlavu. Pokud by vnímali nějakou manipulaci, poslali by mě, lidově řečeno, k šípku. Oni jen nechtějí, aby skončili s jedním procentem,“ dodal.

Peníze z Národní fronty? Jde jen o ideové východisko

Marek Černoch měl podle Okamury bez jeho vědomí jednat v Bruselu se stranou Národní fronta Marine Le Penové. "O jejich plánech s penězi moc nevím - krom toho, že chtěli na svoji novou stranu peníze od Le Penové, která je pro ně evidentně přijatelnější než Okamura, protože chtěla pouze státní zákaz košer a halal jídel pro děti ve francouzských školách,“ uvedl Okamura. A tady je reakce Marka Černocha: "Je neustále prezentováno, že jsme se odklonili od přímé demokracie, ale my jsme naopak řekli, že se k tomuto tématu musíme vrátit. O financích nepadlo vůbec nic.“ V Národní frontě hledají poslanci pouze ideové východisko.

Černoch: Stále věřím, že je dohoda s Okamurou možná

Zatímco Okamura hovoří o jasné zradě a zpronevěření myšlenek, poslanci kolem Marka Černocha znovu uvedli, že jejich návrh na vytvoření integračního subjektu, který by zastřešil Úsvit a další hnutí nebo strany, byl vytvořen pouze s cílem zlepšit pozici programu přímé demokracie ve veřejném mínění. "Stále věřím, že dohoda možná je,“ říká optimisticky Černoch. Zároveň ale jedním dechem dodal: "Pokud to jde ale tímto způsobem, že jsou prezentovány, a teď už to musím říct na rovinu, lži… Kategoricky odmítám spekulace a výroky o tom, že jsme chtěli vyvádět nějaké peníze z hnutí. To je nesmysl.“

Zároveň zopakoval důvod, proč vůbec začali uvažovat o vzniku nového politického subjektu: "Lidé nás vnímali pouze přes islám a imigraci. Pokud chceme řešit něco konstruktivně, nemůžeme se jen plácat po ramenou a říkat si, jak je všechno skvělé, když dlouhodobě Úsvit klesal až téměř na 1,5 procenta. V jednom průzkumu bylo 6,5 procenta, to ale neznamená, že se celková situace zlepšila.“

Adam: Nechci fungovat v Úsvitu

Na novém programu integračního politického subjektu už odborníci podle Adama pracují. Založit novou stranu považuje za nutnost. "I kdybychom se s panem Okamurou domluvili, já osobně v rámci hnutí Úsvit jako takového fungovat nechci. Členství v hnutí Úsvit nežádám a nežádal jsem. V této chvíli si představuji, že se založí taková strana, která bude vycházet z programových priorit hnutí Úsvit, akorát bude program komplexnější a bude se dotýkat všech částí života lidí v ČR,“ uvedl Adam s tím, že si dokáže představit i dvě frakce uvnitř poslaneckého klubu.

"V tuto chvíli dělám maximum, abych alespoň některé své kolegy přesvědčil, že se stali obětí nehorázného podvodu a že poslanecký klub Úsvitu udržíme,“ uvedl v rozhovoru, který zveřejnil na Facebooku Okamura. Jednání budou pokračovat, zakládající členové se také sejdou na konferenci, která by měla proběhnout ještě v únoru.

Fotogalerie: - Soumrak Úsvitu

Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová...
Jan Zilvar a Marek Černoch
Jan Zilvar a Marek Černoch
Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová...
Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová...
Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

11:34 Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

Nejnovější volební prognóza neziskového ústavu STEM nepotěší Václava Klause mladšího. Poté, co jej v…