Spory v Úsvitu gradují: Okamura nemá slitování s "pučisty". Oni ho viní ze lži

16.02.2015 19:47

Poslanci kolem Marka Černocha (Úsvit) jsou ve varu. Adrenalin jim zvedl jejich šéf Tomio Okamura rozhovorem pro iDnes.cz a na Facebooku. Okamura s "pučisty" nemá slitování a jednoznačně hovoří o zradě, manipulaci a podvodu na voličích. Marek Černoch s poslancem Petrem Adamem shodně označují jeho slova za lži. Úsvit je v rozkolu od té doby, co vyšel najevo plán některých poslanců vytvořit nový politický subjekt.

Spory v Úsvitu gradují: Okamura nemá slitování s "pučisty". Oni ho viní ze lži
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová strana a vstoupí do ní drtivá většina poslanců tohoto hnutí. Vzorem nové strany bude Marine Le Pen

Spory v Úsvitu gradují. Šéf Tomio Okamura tvrdě kritizoval "pučisty" na Facebooku, kde zveřejnil svůj kompletní rozhovor bez redakčních úprav pro iDnes.cz. Zároveň byl také hostem v jejich on-line chatu. Plánovaný politický subjekt, který mají v plánu poslanci kolem Marka Černocha vytvořit, označil za "rychlokvašenou amatérskou partaj“, zmínil jednání za jeho zády, hovořil o podvodu a pučistech. O tom, že znesvářené strany společnou řeč zatím nenašly, svědčí i první reakce poslanců Úsvitu, kteří chtějí vytvořit nový politický subjekt. Okamurovi totiž vyčítají, že s médii vůbec komunikoval.

"Za všechny odmítám jakékoli nařčení. Dohody na mediálním klidu se porušují a poslanci jsou už v bodu varu,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch. Jeho kolega Petr Adam nerozumí tomu, čeho se Okamura snaží docílit. "Když nás v pátek poprosil o mediální klid, abychom nejitřili emoce přes mediální prostor, od nás nezaznívalo absolutně nic. Přitom v sobotu byl vyzván Marek Černoch MF Dnes, aby se vyjádřil a on to odmítl,“ vysvětlil Adam.

Černoch: Mediální palba zhatila dohody

Tomio Okamura ovšem nesmlouvavě hovoří o palácovém převratu. Poslanci se podle něj měli za jeho zády domluvit s cílem omezení jeho vlivu: "To přece zcela jasně deklaruje odsouhlasení usnesení klubu i předsednictva, kde od teď všechny další záležitosti mají řešit místopředsedové a nikoli předseda,“ uvedl v rozhovoru Okamura.

Černoch tuto informaci popírá: "Řeší to pan Okamura, nedošlo k žádné změně. Šlo pouze o vizi, která byla k debatě. Bez jakékoli debaty se rozpoutala mediální palba, která zhatila možné domluvy a dohody. Byli jsme domluveni na tom, že si nebudeme vyměňovat informace přes média. Když se na něčem domluvíme, nerozumím tomu, proč to respektováno není,“ zopakoval Černoch.

Že nechtějí přímou demokracii? Adam: To mně trhá srdce

Okamura v článku zmiňuje i to, že byl podroben kritice kvůli údajně nedostatečnému prosazování přímé demokracie, zároveň upozorňuje na přístup druhé strany. "Je třeba říct, že netrapnější jejich argumenty jsou v tom, že já prý neprosazuji přímou demokracii. Nejen, že ji pučisté nemají v programu své nové strany, ale, jak víte, jsem autorem všech zákonů Úsvitu, které se ve sněmovně projednávaly,“ uvedl mimo jiné Okamura. To, že by klíčové téma absentovalo v budoucím programu nové strany, považují poslanci za nepřijatelné. "To je jedno z vyjádření, které mně trhá srdce. Já ho považuji za naprosto lživé. Program zatím žádný není a od začátku jsme řekli, že bude vycházet z programu přímé demokracie, akorát bude komplexnější,“ uvedl Adam.

Podle Okamury došlo k manipulaci poslanců. Černoch: To je nesmysl

Ne všichni poslanci se ale obrátili proti Okamurovi díky vlastnímu přesvědčení. Šéf Úsvitu je přesvědčen o tom, že někteří byli manipulováni a obelháni. "Než jim dal Marek Černoch odsouhlasit připravené prohlášení, že na novém projektu pracují místopředsedové a nikoli předseda, tak dostali přednášku, grafy a prefabrikovaný průzkum veřejného mínění (někteří již v předstihu), který měl ukázat, že nejpopulárnějším a nejlepší politikem Úsvitu je Marek Černoch a tím, kdo škodí, je Okamura. Pod tíhou na zakázku vyrobených čísel se samozřejmě poslanci zhrozili a přijali s úlevou návrh na nápravu a revitalizaci své politické kariéry,“ popsal Okamura.

S touto interpretací vzniku konfliktu ale Černoch nesouhlasí. "Ne, to je další nesmysl. Nikdy v životě jsem neřekl, že jsem nejpopulárnějším politikem, protože jsem soudný člověk, realista a ctím autoritu Tomio Okamury.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

To je holý nesmysl,“ reagoval Černoch. "Nemůžete zmanipulovat tolik lidí. Je to hloupost. Ti lidé jsou inteligentní a mají svou hlavu. Pokud by vnímali nějakou manipulaci, poslali by mě, lidově řečeno, k šípku. Oni jen nechtějí, aby skončili s jedním procentem,“ dodal.

Peníze z Národní fronty? Jde jen o ideové východisko

Marek Černoch měl podle Okamury bez jeho vědomí jednat v Bruselu se stranou Národní fronta Marine Le Penové. "O jejich plánech s penězi moc nevím - krom toho, že chtěli na svoji novou stranu peníze od Le Penové, která je pro ně evidentně přijatelnější než Okamura, protože chtěla pouze státní zákaz košer a halal jídel pro děti ve francouzských školách,“ uvedl Okamura. A tady je reakce Marka Černocha: "Je neustále prezentováno, že jsme se odklonili od přímé demokracie, ale my jsme naopak řekli, že se k tomuto tématu musíme vrátit. O financích nepadlo vůbec nic.“ V Národní frontě hledají poslanci pouze ideové východisko.

Černoch: Stále věřím, že je dohoda s Okamurou možná

Zatímco Okamura hovoří o jasné zradě a zpronevěření myšlenek, poslanci kolem Marka Černocha znovu uvedli, že jejich návrh na vytvoření integračního subjektu, který by zastřešil Úsvit a další hnutí nebo strany, byl vytvořen pouze s cílem zlepšit pozici programu přímé demokracie ve veřejném mínění. "Stále věřím, že dohoda možná je,“ říká optimisticky Černoch. Zároveň ale jedním dechem dodal: "Pokud to jde ale tímto způsobem, že jsou prezentovány, a teď už to musím říct na rovinu, lži… Kategoricky odmítám spekulace a výroky o tom, že jsme chtěli vyvádět nějaké peníze z hnutí. To je nesmysl.“

Zároveň zopakoval důvod, proč vůbec začali uvažovat o vzniku nového politického subjektu: "Lidé nás vnímali pouze přes islám a imigraci. Pokud chceme řešit něco konstruktivně, nemůžeme se jen plácat po ramenou a říkat si, jak je všechno skvělé, když dlouhodobě Úsvit klesal až téměř na 1,5 procenta. V jednom průzkumu bylo 6,5 procenta, to ale neznamená, že se celková situace zlepšila.“

Adam: Nechci fungovat v Úsvitu

Na novém programu integračního politického subjektu už odborníci podle Adama pracují. Založit novou stranu považuje za nutnost. "I kdybychom se s panem Okamurou domluvili, já osobně v rámci hnutí Úsvit jako takového fungovat nechci. Členství v hnutí Úsvit nežádám a nežádal jsem. V této chvíli si představuji, že se založí taková strana, která bude vycházet z programových priorit hnutí Úsvit, akorát bude program komplexnější a bude se dotýkat všech částí života lidí v ČR,“ uvedl Adam s tím, že si dokáže představit i dvě frakce uvnitř poslaneckého klubu.

"V tuto chvíli dělám maximum, abych alespoň některé své kolegy přesvědčil, že se stali obětí nehorázného podvodu a že poslanecký klub Úsvitu udržíme,“ uvedl v rozhovoru, který zveřejnil na Facebooku Okamura. Jednání budou pokračovat, zakládající členové se také sejdou na konferenci, která by měla proběhnout ještě v únoru.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Fakt uvažujete o koalici s ANO?

Dosud jste ji označoval jako za téměř vyloučenou. Přijde mi, to že prostě chcete být primátor za každou cenu a uděláte proto cokoliv.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drtivá rána Fialovi. „Sehnal jsem levný plyn, neptejte se mě kde.“ Majitel významné sklárny v lednu znovu rozpálí pec

17:34 Drtivá rána Fialovi. „Sehnal jsem levný plyn, neptejte se mě kde.“ Majitel významné sklárny v lednu znovu rozpálí pec

Nejstarší fungující sklárna v Evropě, slavící letos 310 let, v Harrachově v listopadu pozastaví výro…