Správně, vzepřít se! Senátor Valenta drží Maďarům palce v boji se Soudním dvorem EU, jde o migranty

20.05.2020 21:53

„Postavme se unijním diktátorům!“ vyzývá rázně senátor Ivo Valenta na svém facebooku. Reaguje tak na postoj maďarské vlády, jež odmítá přijmout verdikt Soudního dvora Evropské unie, podle nějž se tranzitní zóny na hranicích Maďarska se Srbskem prakticky rovnají zadržování bez zákonného důvodu a migranti mají být odtamtud puštěni. „Je třeba se vzepřít,“ dodává.

Správně, vzepřít se! Senátor Valenta drží Maďarům palce v boji se Soudním dvorem EU, jde o migranty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Ivo Valenta
reklama

Anketa

Kdo víc přispěl ke zvládnutí koronakrize?

hlasovalo: 17236 lidí
„Maďarská vláda se nehodlá podřídit verdiktu Soudního dvora EU. Podle něj by totiž, zjednodušeně řečeno, Maďaři museli vpouštět migranty na své území. A to zcela logicky nechtějí,“ okomentoval rozhodnutí Valenta.

Maďarská legislativa je v tomto směru dle senátora dobře nastavena, jelikož tamní zákony neumožňují udělit ochranný status člověku, který na území státu přijde z bezpečné tranzitní země. „A tak vzhledem k tomu, že migranti přicházejí ze Srbska, mají smůlu a Maďaři je lifrují do zemí jejich původu – zkrátka tam, kam patří. Podle maďarské vlády navíc v dnešní době koronavirové pandemie uprchlíci představují zdravotní riziko,“ píše.

Verdikt zcela odmítá. „Verdikt soudního dvora v praxi znamená, že by Maďarsko muselo povinně přijímat všechny migranty, kteří o to požádají. A to je opravdu nepřijatelný unijní diktát, kterému je třeba se vzepřít,“ upozorňuje.

„Každá země má právo na svébytnost a je jen na ní, jaké zákony přijme s cílem ochránit své vlastní území a obyvatele. A pokud se to unii nelíbí, nedivil bych se, kdyby se k odchodu z ní rozhodly po Velké Británii i další země,“ přiložil ještě varování pro Evropskou unii.


Unijní soud se tranzitními zónami zabýval na žádost maďarského soudu. Na ten se loni obrátili čtyři běženci z Afghánistánu a Íránu, kteří požádali o azyl v Maďarsku po příchodu ze Srbska.

Podle Orbánova mluvčího Bakondiho jsou zóny součástí systému ochrany hranic a migranti, kteří uvízli na balkánské tranzitní cestě, při nynější situaci s koronavirovou infekcí představují „ohrožení veřejného zdraví“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…