Správní soud odmítl některé stížnosti na prezidentské volby

02.02.2018 17:04

Část stížností na prezidentské volby již nyní Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl, a to hlavně pro jejich předčasné podání. ČTK to dnes zjistila z databáze soudu. Sedmidenní lhůta pro podávání stížností začala plynout 31. ledna a skončí 6. února. Soud jich zatím eviduje asi dvě desítky, dosud odmítl pětici.

Správní soud odmítl některé stížnosti na prezidentské volby
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

Soud pro předčasné podání odmítl například stížnost voličky z Velvar na Kladensku, která dala podnět na prověření ovlivnění průběhu voleb údajně ze strany tamního starosty. Stížnost doručila už 30. ledna. Ještě o tři dny dříve doručil svoji stížnost soudu volič z Prahy, navrhoval vyslovit neplatnost části voleb bez bližšího odůvodnění. I jeho návrh soud odmítl pro předčasné doručení.

Mezi předčasně podanými stížnostmi byl i podnět voliče, který podle svých slov vhodil při prezidentských volbách do urny lístek pro Karla Habsburského. Komise v jeho okrsku ale neeviduje žádný neplatný hlas. Domáhal se přepočítání hlasů, nebo zopakování hlasování v okrsku. Jeho stížnost soud odmítl už dříve.

NSS odmítl rovněž podání voličky, která si stěžovala, že první den druhého kola voleb měla v poštovní schránce volební leták jednoho z kandidátů. Domnívá se, že do schránek by letáky žádného z kandidátů v den voleb být vhazovány neměly. NSS její stížnost mimo jiné odmítl proto, že svůj návrh nadepsala jako stížnost na porušení volebního zákona, přičemž nelze podat jiný návrh než návrh na neplatnost volby prezidenta.

NSS dopředu nezveřejňuje obsah ani pisatele stížností. Na soud se s určitostí obrátil například justiční aktivista Tomáš Pecina, jenž svůj návrh na zopakování voleb zpřístupnil na blogu. Pecina poukazuje na to, že ministerstvo vnitra umožnilo registraci prezidentských kandidátů s vícenásobnými podpisy zákonodárců. NSS je z voleb nevyřadil, přestože právní názor vnitra zkritizoval. Pisatelce stížnosti Terezii Holovské, nezaregistrované kandidátce na post hlavy státu, tehdy totiž soud nepřiznal právo zpochybnit registraci jiných kandidátů, když se zároveň nedomáhala registrace vlastní. Už před volbami avizovala podání nové stížnosti kvůli vícenásobným podpisům i sama Holovská.

Volby vyhrál Miloš Zeman, ve druhém kole porazil Jiřího Drahoše. Pochybnosti o vícenásobných podpisech se týkaly Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka.

Výsledek voleb byl ve Sbírce zákonů oficiálně vyhlášen v úterý 30. ledna. Sedmidenní lhůta začala plynout 31. ledna, skončí v úterý 6. února v 16:00. NSS pak musí rozhodnout do 15 dnů.

Před pěti lety NSS dostal 109 stížností. Žádné nevyhověl, přestože v kampani našel přinejmenším tři protizákonnosti. Ty ale podle soudců nemohly ovlivnit celkový výsledek voleb. Volební stížnost může podat každý volič, kandidát nebo jeho navrhovatel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mršina.“ Přání smrti Zemanovi. Od umělce, co měl být ministrem

8:08 „Mršina.“ Přání smrti Zemanovi. Od umělce, co měl být ministrem

Písničkář Jiří Dědeček se na svém novém CD vrátil k protestsongům. V písni Potkan se tvrdě opřel do …