Srabácké prostituování s informacemi. Lidovec se rozpálil, když mluvil v televizi o policejní reformě

16.08.2016 19:42

Místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) promluvil k divákům České televize v pondělním Interview ČT24. Obsáhle se vyjádřil k situaci OKD. Stranou jeho pozornosti nezůstala ani elektronická evidence tržeb. Bartošek konstatoval, že veškerá odpovědnost za tento projekt leží na bedrech Andreje Babiše (ANO). Nakonec došlo na reorganizaci policie. Zlobí se, že v této kauze dochází ke „srabáckému prostituování s informacemi“.

Srabácké prostituování s informacemi. Lidovec se rozpálil, když mluvil v televizi o policejní reformě
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku
reklama

Jan Bartošek se na úvod vyjádřil k situaci v OKD. Jsme prý teprve na začátku cesty a celý proces bude ještě dlouho trvat, byť už byla mezi společností a Babišovým ministerstvem financí podepsána smlouva o půjčce 700 milionů korun. „Jsou to peníze, u kterých má stát jistotu, že je uvidí zpátky?“ Ptala se moderátorka Zuzana Tvarůžková. „Myslím si, že ano. Ta půjčka je pro OKD zcela zásadní a ručí za ni svým majetkem,“ poznamenal Bartošek. Tato půjčka má sloužit k tomu, aby se společnost ze dne na den nezhroutila a dál zaměstnávala dělníky. „Jejich přechod do jiných zaměstnání musí být koordinovaný, nikoli chaotický,“ doplnil host.

Počítá se s tím, že do roku 2023 dojde k utlumení jednotlivých dolů a stát by měl lidem nabídnout jinou práci. To, co je v Česku bohužel velký nešvar, je neochota lidí stěhovat se za prací, takže tady má úlohu ministerstvo práce a sociálních věcí. Bartošek je přesvědčen, že by horníci měli vzít odpovědnost do vlastních rukou a aktivně si hledat jinou práci, ne jen čekat na nabídky států. Ale nesmíme zapomínat na to, že hornické povolání je hodně specifické a do značné míry se podepisuje na zdraví horníků.

Moderátorka Bartoškovi připomněla, že v roce 2014 odmítal plán ČSSD, který dnes podporuje. Proč změnil názor? „Rozdíl je v tom, že v roce 2014 jsem viděl prostor pro to, aby jednala firma OKD,“ podotkl s tím, že dnes je to jinak. Musíme mít na zřeteli rodiny, které jsou finančně na OKD závislé.

Babiš říká, že to zvládne, takže je to na něm

Ve druhé polovině pořadu se vyjádřil k zavádění elektronické evidence tržeb. Uznává, že tento projekt přinese novou administrativní zátěž podnikatelům, ale stojí to za to, protože daně se mají platit a stát bude mít přehled o tom, jak platí daně subjekty, na které se EET vztahuje.

„Já si myslím, že by se všem mělo měřit stejným metrem. My jsme řekli, že reorganizace policie je plně v kompetenci ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), ale nese za ni také plnou politickou odpovědnost. Totéž platí o EET. My jsme k tomu své připomínky řekli a chtěli jsme, aby nastartoval nějaký zkušební provoz, ale ministr Babiš řekl, že zvládne rovnou ostrý start, takže věřím, že to zvládne. A pokud ne, tak z toho vyvodí politickou odpovědnost,“ zaznělo z úst Bartoška. Ostrý start nastane 1. prosince, tedy před Vánocemi, a Bartošek se trochu obává, aby se krátce předtím nemusela řešit nefunkčnost systému.

Prostituování s informacemi

Nakonec se z pozice člena komise zabývající se reorganizací policie vyjádřil k únikům informací okolo této kauzy. Dal jasně najevo, že ho jakékoli úniky informací velmi zlobí.

Opakovaně jsem kolegům říkal, že odmítám pracovat v atmosféře, abychom jeden den na této komisi něco řešili a já si o tom přečetl v novinách patřících jednomu nebo druhému,“ zlobil se Bartošek. Faktem je, že některé ty mediální zprávy nemusejí být vždy pravdivé. Se zprávou Roberta Šlachty se mohou seznámit jen poslanci, a to proti podpisu. Je na nich, jak s informacemi naloží. „Já to beru jako srabské a jako prostituování s informacemi,“ rozohnil se. Jednání komise k reorganizaci policie je uzavřené, takže to Bartošek jako člen komise odmítá navenek jakkoli komentovat, potvrzovat či vyvracet. Prozatím má host za to, že práce komise má smysl, proto do ní také šel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

15:00 Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

„Nechápu, že si tohle někdo může dovolit, aniž by se mě zeptal,“ reagoval herec Miroslav Donutil na …