Srbský premiér se přijel poklonit do Srebrenice. Zasypali ho kamením a botami

11.07.2015 16:17 | Zprávy

Dnešního pohřbu 136 nově identifikovaných obětí masakru 8000 muslimských (nyní bosňáckých) mužů a chlapců se v Bosně účastní desetitisíce lidí. Na ceremonii, která se koná dvacet let po největším krveprolití v Evropě od konce druhé světové války, přicestovala řada zahraničních delegací, mimo jiné někdejší americký prezident Bill Clinton, srbský premiér Aleksandar Vučić či předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Srbský premiér se přijel poklonit do Srebrenice. Zasypali ho kamením a botami
Foto: Reuters
Popisek: Pohřeb obětí srebrenického masakru

Vučić ale pietu předčasně opustil, když na něj dav začal házet kamení. Premiéra kámen lehce zranil v obličeji a rozbil mu brýle. Bělehrad to podle AFP označil za útok proti Srbsku. Clinton ve svém projevu ještě před incidentem ocenil Vučiče za to, že se rozhodl do Srebrenice jako první srbský premiér přijet. Již v roce 2005 navštívil místo tehdejší srbský prezident Boris Tadić. Clinton také poděkoval všem, se kterými před dvaceti lety jako prezident spolupracoval na zastavení bojů v Bosně.

"Truchlím nad tím, že to trvalo tak dlouho," řekl Clinton účastníkům smutečního obřadu v památníku v Potočari nedaleko Srebrenice. "Již nikdy nechci vidět žádné dějiště zabíjení, jako je tady toto," dodal. Masová vražda ve Srebrenici byla podle předsedy Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Theodora Merona zločinem proti celému lidstvu. ICTY masakr označil za genocidu.

Vstřícné gesto? Všichni si to nemyslí

Generální prokurátor ICTY Serge Brammertz uvedl, že dvacítka hlavních strůjců genocidy byla postavena před tribunál OSN v Haagu, který v této věci vyslechl na 2000 svědků. Vyzval zároveň úřady Bosny a sousedních zemí, aby uspořádaly stovky dalších procesů se spoluviníky, kteří dodnes nerušeně žijí. "Většina mých dětských kamarádů a s nimi i moje dětství leží pohřbeni na srebrenickém pietním místě," prohlásil srebrenický starosta Ćamil Duraković.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

4:40 „Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

Pořadatelé duhových LGBTQ+ průvodů řeší v USA po zvolení Donalda Trumpa prezidentem problém v podobě…