Srdce ze svíček pro Havla stojí u Národního divadla

10.02.2012 18:11

Na piazzetě u Národního divadla si mohou ode dneška lidé prohlédnout veliké srdce vytvořené ze svíček zapálených za Václava Havla. Umělci svíčky, které lidé na počest zesnulého prezidenta zapalovali na náměstích, sesbírali a roztavenou hmotu použili na dvoumetrovou sochu.

Srdce ze svíček pro Havla stojí u Národního divadla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Havel zemřel....ať žije král!
reklama

Při dnešním slavnostním odhalení sochy umělci řekli, že autorem díla je vlastně jakási síla, která přiměla množství lidí v čase předvánočního shonu k tomu, aby přicházeli například k soše sv. Václava a na další místa po celé zemi, zapalovali svíčky a vyjadřovali svou naději i víru. Odhalení sochy dnes přihlížela i manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová.

Lukáš Gavlovský a Roman Švejda plastiku nazvali Srdce pro Václava Havla. Zvolili tvar otevřeného srdce, do kterého lze vstoupit. Pokud to počasí dovolí, mělo by srdce u divadla vydržet do 10. dubna. Přestože plastika vznikla roztavením stovek kilogramů vosku, je z její podoby patrné k čemu materiál původně sloužil, svíčky z ní někde vystupují a bude tedy po dobu své existence připomínat dobu svého vzniku.

Naděje ve vosku

Václav Havel zemřel 18. prosince, lidé za něj zapalovali svíčky na místech spojených s revolucí z roku 1989 i na mnoha dalších veřejných místech několik dní. Do Pražské křižovatky, smutečního průvodu a na státní pohřeb se s ním přišly rozloučit tisíce lidí.

Záměr odlít voskovou plastiku oznámili umělci poté, co úřady začaly uklízet pietní místa, která spontánně vznikla po Havlově smrti. "V materiálu, který se jednou stane odpadem, vidím mnoho světů. Jsou v něm nainvestovány představy lidí o slušné společnosti, je do něj zamodlena naděje, že je možné jednat podle nejlepšího svědomí a netratit na tom. Naděje, že všechno, co je politické, nemusí být špinavé a zanesené neprůhlednou vrstvou divných zájmů," vysvětlil tehdy Gavlovský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: aš, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

12:47 Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

„Přístup demobloku k dovolbě Rady ČT je skandální,“ říká publicista Pavel Černocký ohledně stále odd…