StB nikdy úplně nezanikla. Tisíce estébáků zůstaly ve službách demokratického státu, ohromil badatel

18. 2. 2020 20:54

V těchto dnech si připomínáme 30 let od chvíle, kdy československý ministr vnitra a lidovecký politik Richard Sacher vydal povel ke zrušení komunistické Státní bezpečnosti. Někdejší disident a badatel Radek Schovánek však tvrdí, že StB nikdy nezanikla a členové jejích struktur se úspěšně prosadili v demokratické společnosti.

StB nikdy úplně nezanikla. Tisíce estébáků zůstaly ve službách demokratického státu, ohromil badatel
Foto: red
Popisek: Dokumenty z předlistopadu 1989, Ilustrační foto
reklama

Zrušení komunistické státní bezpečnosti, která sledovala a deptala každého občana, který se snad mohl projevit kriticky ke komunistickému zřízení, bylo jedním z prvních přání nové československé demokratické vlády. A v roce 1990 byla StB skutečně zrušena.

Historik Radek Schovánek však v rozhovoru pro Deník N vysvětluje, že struktury agentů vlastně nikdy nezanikly a řadě agentů a spolupracovníků se i po roce 1989 dařilo víc než dobře.

A dotáhli to vysoko. Jako například Vladimír Paleček, který v osmdesátých letech nutil ke spolupráci těhotnou ženu takovým způsobem, že chtěla spáchat sebevraždu, to dotáhl až na jednoho z nejvyšších funkcionářů BIS, kde působil ještě v roce 2008. Nebo Petr Bakeš, náměstek ředitele rozvědky odsouzený v kauze nelegální nahrávky z hotelu Savoy,“ uvedl Schovánek.

Ve službách demokratického státu zůstaly tisíce StBáků. A u některých to prý Schovánkovi ani nevadí. Problém má jen s těmi, kteří se dostali až na vedoucí posty.

„Vadí mi ale, když jsou ve velitelských funkcích v policii. Dokonce jeden příslušník StB byl po revoluci náměstkem policejního prezidenta – Zdeněk Laube. A to je špatně. Nebo mi vadilo, když byl bývalý příslušník rozvědky Jiří Komorous náměstkem ministra vnitra. Myslím, že takoví lidé by neměli být ve velitelských funkcích,“ zdůraznil Schovánek.

StBáci, kteří sloužili demokratickému režimu, na tom neviděli nic špatného, protože k StB zpravidla už nevstupovali z ideových důvodů, ale aby mohli cestovat nebo si vylepšili postavení. Naproti tomu po únoru 1948 vstupovali do StB lidé, kteří chtěli upevnit režim a neváhali se zapojit do zvěrstev, která měl komunistický režim na svědomí.

Dnes Schovánka překvapuje, že Čechům nevadí premiérovo angažmá u StB.

„Pro mě je to překvapivé. Před deseti lety by mě nenapadlo, že spolupracovník Státní bezpečnosti bude premiérem. Ale stejně tak by mě nenapadlo, že ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů budou tři bývalí členové KSČ a čtvrtý bude proruský politik, který tam pravděpodobně nevstoupil jen proto, že byl mladý,“ konstatoval Schovánek. Premiér Babiš nicméně celkem třikrát vyhrál soudní řízení, kterým se proti spoluprácis StB brání.

Má za to, že i 30 let po revoluci je třeba zkoumat minulost dnešních představitelů státu, protože žijeme v době, kdy je v módě relativizovat pravdu. Tomu je třeba se postavit. Protože žádná organizační složka StB nebyla hodná a relativně neškodná, jak se opakovaně snažil naznačovat právě Babiš. StB byla jen jedna, byla nebezpečná a anonymní, takže bylo těžké odhadnout, komu můžete věřit.  V souvislosti s tématem článku zmiňoval Schovánek i

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Id*ot, dal bych mu do držky.“ Režisér Renč zboural vysílání ČRo. Kritik na něj vytáhl muslimy z ČT

15:44 „Id*ot, dal bych mu do držky.“ Režisér Renč zboural vysílání ČRo. Kritik na něj vytáhl muslimy z ČT

„Prostě něco mu dají, on to natočí, nezajímá ho, jestli to má nějakou věrohodnost nebo logiku,“ pops…