Stále více lidí potřebuje podporu na bydlení. Vloni se do dávek dalo o třetinu více

08.04.2013 18:10

Výdaje na dávky na bydlení rostou. U příspěvku na bydlení se loni od ledna do konce září proti stejnému období předloňska zvedly o čtvrtinu a u doplatku dokonce o 87 procent. Celkem tak stát lidem na bydlení v minulém roce za prvních devět měsíců vyplatil kolem 5,5 miliardy, předloni to bylo zhruba o 1,5 miliardy méně - rozdíl tedy tvoří víc než třetinu. Vyplývá to ze zprávy o příjmech a výdajích domácností. Podle ní byl za zvyšováním růst nákladů na bydlení i zhoršování situace rodin.

Stále více lidí potřebuje podporu na bydlení. Vloni se do dávek dalo o třetinu více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto - byty v panelovém domě
reklama

Příspěvek na bydlení patří mezi dávky sociální podpory. Tvořil z nich ve třech čtvrtletích roku 2011 necelých 13 procent. Vyplatilo se 3,41 miliardy. O rok později to bylo už 16 procent, částka dosahovala skoro 4,24 miliardy. Meziročně se nominálně suma zvýšila o čtvrtinu, reálně pak o pětinu.

Největší nárůst dávek na bydlení byl v Praze. Nejvíce příjemců je ale na Plzeňsku

Největší nárůst výdajů byl v Praze, a to o třetinu. Zatímco za tři kvartály 2011 stát vyplatil v metropoli 406 milionů, o rok později už přes 540 milionů. Nejméně se naopak výdaje zvýšily ve Zlínském kraji, a to o 17 procent.

Zatímco v roce 2011 pobíralo měsíčně příspěvek asi 140.300 lidí, loni jich bylo už 160.700. To je o skoro 15 procent víc. Nejvíc příjemců přibylo v Plzeňském kraji, a to o čtvrtinu. Průměrný příspěvek se zvýšil o devět procent. Loni činil 2943 korun, předloni asi 2709 korun. Částka nejvíc poskočila v Praze - meziročně z 3058 na 3464 korun, tedy asi o 13 procent.

Loni se doplatek na bydlení nejvíce zvýšil v Olomouckém kraji

Doplatek na bydlení je jednou z dávek hmotné nouze. Výdaje na něj loni vzrostly o 87 procent. Za první tři kvartály se vyplatilo 1,16 miliardy korun, o rok dřív to bylo necelých 621 milionů. Největší zvýšení zaznamenal Olomoucký kraj, kde se vyplatilo 2,6 krát víc. Zatímco v roce 2011 se tu od ledna do září vydalo ani ne 34 milionů, loni to bylo už přes 96 milionů. Víc než dvojnásobné byly výdaje ve Zlínském, Libereckém a Jihočeském kraji.

Doplatek na bydlení loni měsíčně pobíralo asi 38.000 lidí. Čtvrtina příjemců žila v Moravskoslezském kraji. Bylo jich přes 9700. Přes 16 procent dávek putovalo k lidem v Ústeckém kraji, kde se jich vyplácelo zhruba 6200.

Výdaje na dávky v hmotné nouzi se zvedly kvůli většímu počtu příjemců i zvýšení životního minima

Podle zprávy se zvedly výdaje na dávky v hmotné nouzi kvůli tomu, že příjemců přibylo a že se zvýšilo i životní minimum, z něhož se pomoc od státu vypočítává. Náklady na bydlení navíc rostly a přibylo i dlouhodobě nezaměstnaných, kteří neměli nárok na podporu.

Za celý loňský rok putovalo do dávek v hmotné nouzi podle údajů ministerstva práce o dvě pětiny peněz víc, než počítal schválený rozpočet. Loni potřební dostali 7,75 miliardy korun. Původně to mělo být 5,56 miliardy korun. Pro letošek schválený rozpočet počítá se sumou 7,5 miliardy. Ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) v neděli řekla, že bude potřeba částka "nad deset miliard korun". Důvodem je podle ní růst nezaměstnanosti. Ministryně požádá vládu o peníze. "Žádost o navýšení mandatorních výdajů se bude připravovat," sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bidenova Amerika: Fronty na benzín, dávky, napětí s Ruskem a podpora Palestině. Daniel Vávra shrnul „úspěchy“ nového prezidenta

8:50 Bidenova Amerika: Fronty na benzín, dávky, napětí s Ruskem a podpora Palestině. Daniel Vávra shrnul „úspěchy“ nového prezidenta

Ke kritikům dosavadního úřadování osmasedmdesátiletého šéfa Bílého domu Joea Bidena pro jeho prázdná…