Stanjura: Musí děsit, že by komunisté měli mít vliv na vládu

19.04.2018 16:32

Hnutí ANO podle občanských demokratů nemyslí spolupráci se sociálními demokraty vážně, jinak by při hlasování o obsazení sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu neobsadilo s pomocí hlasů KSČM a SPD post svým nominantem. „Nejde o jednu komisi, ale o ten směr. Musí děsit, že komunisté budou mít vliv na vládu,“ uvedl na tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura s tím, že varianta vlády ANO a ČSSD s tichou podporou KSČM, kterou mnozí už přijali, není lepší než menšinová vláda ANO tiše podporovaná komunisty a hnutím SPD.

Stanjura: Musí děsit, že by komunisté měli mít vliv na vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbyněk Stanjura

Vliv komunistů na vládu podle předsedy ODS Petra Fialy představuje nebezpečí pro zahraniční politiku státu a pro kvalitu zdejší demokracie. Zopakoval, že premiér v demisi Andrej Babiš neusiloval o spolupráci s ostatními stranami, jak tvrdí. „Pokud vznikne vláda opřená o KSČM nebo SPD, není to vina opozičních stran, ale jen a jen hnutí ANO,“ konstatoval.

Hnutí ANO se podle Fialy nepokusilo otevřít dveře spolupráce s „demokratickými stranami“ splněním pěti podmínek. Mezi ty patří neúčast trestně stíhaných osob v kabinetu, což míří na Babiše stíhaného kvůli podezření z dotačního podvodu, přidělení ministerstev vnitra a spravedlnosti někomu mimo hnutí ANO, odmítnutí spolupráce s SPD a komunisty, zachování ústavního systému a svobody médií.

V souvislosti s oznámením odchodu šéfa GIBS Michala Murína v čela inspekce a se zprávami o možné výměně policejního prezidenta Fiala zopakoval, že vláda bez důvěry by neměla dělat personální změny, a to i v souvislosti s vyšetřováním Babišovy kauzy. I kdyby totiž byli aktéři absolutně nevinní, změny ve vedení policie či dalších orgánů vzbuzují podezření. „Vláda bez důvěry by neměla přistupovat k žádným personálním změnám, za normální situace by to každá vláda v demisi věděla,“ konstatoval.

Sněmovní komisi pro kontrolu činnosti GIBS povede po středečním hlasování Sněmovny Jiří Mašek (ANO). Poslanci mu dali v tajné volbě přednost před Zuzanou Majerovou Zahradníkovou (ODS) a Mikulášem Ferjenčíkem (Piráti). Místo v čele komise pro kontrolu GIBS se uvolnilo poté, co na ně rezignoval začátkem března Zdeněk Ondráček (KSČM). Ke zvolení bylo nyní nutných 88 hlasů. Mašek jich dostal 105, Majerová Zahradníková 37 a Ferjenčík 30.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamuru nas*al ČRo! Co jsem si to dovolil říct, že ji znásilnil migrant z Afriky? Šílená jízda redaktorky, doufám, že ten rozhovor odvysílají

18:49 Okamuru nas*al ČRo! Co jsem si to dovolil říct, že ji znásilnil migrant z Afriky? Šílená jízda redaktorky, doufám, že ten rozhovor odvysílají

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura na sociální síti informoval o brutálním případu znásilnění, který v…