Stanjura začal uvažovat o seškrtání rodičovské. Okamžitě se ozval Jurečka

11.11.2022 11:26 | Ze sítí

Velké rozpaky budí zkrácení rodičovské dovolené, o němž jako první člen vlády začal mluvit ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Nevyloučil ani to, že by se snížila celková částka 300 tisíc, kterou rodiče pobírají. Možný krok nekritizují však jen koaliční partneři, kteří by naopak rádi navýšili i celkový finanční příspěvek – televize CNN Prima NEWS ve své reportáži poukázala, jaké problémy by tato změna mohla představovat pro samotné rodiče, a nabídla i pohled ekonoma.

Stanjura začal uvažovat o seškrtání rodičovské. Okamžitě se ozval Jurečka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura

Televize vyzpovídala maminku Adélu Procházkovou, která má dva syny a s jedním z nich je doma na rodičovské dovolené. Nedokáže si představit, že by mladší potomek začal chodit do školky. „Ten čas s dětmi nám už nikdo nevrátí,“ upozorňuje. Pokud by chtěla jít o rok nebo dva dříve do práce, neví, kdo by jí syna pohlídal. „V mém okolí se řešily školky a byl opravdu velký problém do ní dát dítě mladší tří let. Zkrátka nebyla místa,“ podotkla.

Rodičovský příspěvek je v Česku nastavený na 300 tisíc korun. Jeden z rodičů ho může průběžně pobírat maximálně do čtyř let dítěte. Podle ministra financí by ale ideální doba byla jen léta tři. „Máme nejdelší rodičovskou v rámci Evropy, ale pokud s tím něco chceme udělat, tak musíme rodinám dát alternativu. To znamená mít dostatek předškolních zařízení,“ uvedl ministr financí Stanjura.

Podle ekonoma a člena skupiny NERV Davida Marka by zkrácení rodičovské pomohlo zejména ženám na trhu práce. „Kvůli tomu, že máme tak dlouhou rodičovskou, se ženy vrací relativně obtížněji na trh práce než v jiných zemích. Celoživotně pak mají nižší příjmy, než by musely mít, a tak dále. Tento efekt skrze trh práce je daleko podstatnější než rozpočtová úspora,“ vysvětlil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nepříjemný moment kolem Zelenského jednání. „Nešlo to jinak.“

13:37 Nepříjemný moment kolem Zelenského jednání. „Nešlo to jinak.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rámci své návštěvy České republiky zavítal i do Poslaneck…