Staré nové větry? Časopis má ke straně Petra Robejška jména, informace a důležitou větu o budoucnosti

28.11.2016 6:25

"Na pravici zadul pod taktovkou politologa Petra Robejška nový vánek. Jenže detailnější pohled na jeho uskupení Realisté ukazuje, že může jít spíše o větry z éry Věcí veřejných," zní v nejnovějším vydání časopisu Týden k založení nové politikcké strany Realisté Petra Robejška.

Staré nové větry? Časopis má ke straně Petra Robejška jména, informace a důležitou větu o budoucnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Robejšek
reklama

Projekt Realisté, jehož vznik oznámil Robejšek v minulém týdnu oznámil, vzbudil podle Petra Koláře a Ondřeje Féra pozornost i paniku. Z ODS, jež se cítí ohrožena, zaznívají odsudky, expředseda strany Václav Klaus zazněla na adresu Robejška pochvala. 

"Vedle toho budí pozornost i účast některých silných zákulisních hráčů z pomezí byznysu a politiky na celém projektu. K tomu už se přihlásil miliardář Marek Dospiva z finanční skupiny Penta: je prý připraven Realisty finančně i jinak podpořit," zmiňuje Týden však i další jméno - někdejšího spolupracovníka šéfa Věcí veřejných Víta Bárty a bývalého náměstka ministra vnitra Radka Johna Michala Moroze. 

Moroz byl v minulosti důvodem jednoho z velkých sporů mezi ODS a Věcmi veřejnými, kdy tehdejšímu premiérovi Petru Nečasovi vadilo jeho předchozí působení v oblasti soukromých bezpečnostních služeb. S Vítem Bártou se pak však prý Moroz nerozešel úplně v dobrém. 

"Později se stal motorem think-tanku Institut 2080, byť tam býval uváděn 'jen' jako spolupracující analytik. A velmi podobná má být i Morozova role v projektu Realisté. Sice byl, je a bude jeho hlavním hybatelem, na veřejnosti ale bude vystupovat Petr Robejšek," konstatuje Týden. Právě Moroz měl prý k projektu Realisté přivést Dospivu. Ten sice oficiálně tvrdí, že podporou Robejškovy strany chce vyjádřit svůj občanský postoj, Týden však uvádí, že šlo hlavně o to, naštvat Babiše - ten Robejška dlouho lákal do svého hnutí ANO.

"Také další nitky okolo projektu Realisté vedou k Michalu Morozovi. Ochrannou známku na název strany si například nechal zapsat Tomáš Bezouška. Podnikatel činný v nadačním fondu North Sudan Scientific Fund, který sídlí na oblíbené virtuální adrese v pražské Revoluční ulici. Kromě jiného byl Bezouška svého času mezi lidmi, kteří za Radka Johna chystali projekt na transparentnost státní správy," dodává Týden.

Ustavující sjezd strany se má uskutečnit v příštím roce, kdy bude zveřejněn i program. "Podle dobře informovaných zdrojů vedle již zveřejněných zakladatelů strany typu ekonoma Pavla Kohouta (někdejší poradce Věcí veřejných a poté Tomia Okamury), Jany Malíkové (bývalá mluvčí Ivana Langera či Martina Peciny na vnitru nebo Alexandra Vondry na obraně), Jiřího Hynka (prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu) či Jiřího Horeckého (šéf Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR) mají v záloze osobnosti, jež čekají, jak se věci vyvinou," uzavřel Týden.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

22:11 Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

Novinářce Lucii Groene Odkolek ruply nervy nad facebookovým výlevem senátora Davida Smoljaka (STAN),…