Starej se o Francii, Macrone! Andrej Babiš utřel mladého vůdce za projev o těsnější EU

27.09.2017 6:52

Pane Macrone, starejte se především o svou Francii, a ne o to, co dělají ostatní evropští politici. Takový vzkaz poslal do Elysejského paláce hlavní favorit českých sněmovních voleb Andrej Babiš. A taky francouzského prezidenta vyzval, aby se konečně zamyslel nad tím, kam přivedly Evropu nápady na stále těsnější integraci.

Starej se o Francii, Macrone! Andrej Babiš utřel mladého vůdce za projev o těsnější EU
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Andrej Babiš na besedě v Jablonci nad Nisou.
reklama

Emmanuel Macron na začátku týdne předložil svůj velkolepý plán na záchranu Evropské unie. Plán, který sám Macron nazval „přestavba“, vychází z tradiční bruselské premisy „více integrace“ a obsahoval takové návrhy, jako společná integrovaná bezpečnostní a migrační politika nebo Evropský úřad pro investice.

Společná bezpečnostní politika má obnášet především společný rozpočet na obranu a například i jakýsi „Evropský West Point“, společné výcvikové středisko pro vojáky z celé EU. Úřad pro investice má podle něj „podporovat šampióny“.

„Evropa, kterou známe, je příliš slabá, příliš pomalá, příliš neúčinná,“ řekl Macron ve svém téměř dvouhodinovém projevu, který pronesl v univerzitním prostředí na slavné Sorbonně a dlouho dopředu jej avizoval, že bude zásadní. Jak v aule uvedl dále, přesto věří, že realizací přednesených návrhů „Evropa dokáže zajistit skutečnou suverenitu, naši schopnost existovat v dnešním světě“.

Na jeho projev okamžitě začaly pršet reakce, které shrnuje web Bloomberg.com. Ohlasy na Macronovy vize ze Sorbonny byly velmi pestré. Z Bruselu samozřejmě zaznělo nadšení. „Byl to vizionářský projev a urychlí proces Evropské integrace,“ jásal Guntram Wolff, který tam šéfuje think-tanku Bruegel. Podle něj evropské země budou Macronovy nápady na utužení integrace akceptovat, ale připustil, že některé ne hned.

Chválil i Macronův nejbližší spojenec, německý sociálnědemokratický ministr zahraničí Siegmar Gabriel. Tomu se vystoupení líbilo jako „odvážné a vášnivé vystoupení proti nacionalismu a pro Evropu“.

„Musíme využít tuto šanci německo-francouzské iniciativy, jak společně učinit Evropu demokratičtější, zapojit občany a lépe je připravit pro budoucnost,“ uvedl dále a Macronovi balící se šéf německé diplomacie slíbil, že „s námi může počítat“.

Ministr na odchodu ale nebyl jediným nadšeným politikem v Berlíně. Šéf Zelených Cem Oezdemir, kteří celkem pravděpodobně sociální demokraty v koalici kancléřky Merkelové vystřídají, jásal na sociální síti nad „silným projevem“. „Teď potřebujeme úzkou spolupráci s Paříží,“ myslí si předseda strany.

 

 

Naopak zástupce FDP, třetího potenciálního člena nové koalice Angely Merkelové, nazývané po tradičních barvách zúčastněných stran „Jamajka“, vyjádřil spíše zdvořilý distanc. Podle europoslance FDP Alexandera Graf Lambsdorffa byl projev francouzského prezidenta „odvážný a osvěžující“, ale věřit tolik na stát a nové daně je podle liberálního europoslance naivní.

Do textu Bloombergu pronikla i ostrá reakce, se kterou se po Macronově projevu ozval „český miliardář, který se může stát předsedou vlády“. Andrej Babiš Macronovi vzkázal, že ostatní země Evropské unie nejsou tématem, které by měl aktuálně řešit.

„Měl by se skutečně soustředit spíše na Francii,“ uvedl Andrej Babiš.

A pokračoval názorem, že nápady na posílení integrace bývají kontraproduktivní a v lidech vzbuzují spíše odpor. „Všechny tyto nápady, že budeme mít ministra eurozóny a celá hlubší integrace a další věci – Juncker a Macron by se měli zamyslet, proč nastal brexit.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

8:13 Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

TÝDEN V MÉDIÍCH Kde bere člověk, který se nazývá teologem, odbornou kompetenci k tomu posuzovat komp…