Emmanuel Macron na začátku týdne předložil svůj velkolepý plán na záchranu Evropské unie. Plán, který sám Macron nazval „přestavba“, vychází z tradiční bruselské premisy „více integrace“ a obsahoval takové návrhy, jako společná integrovaná bezpečnostní a migrační politika nebo Evropský úřad pro investice.
Společná bezpečnostní politika má obnášet především společný rozpočet na obranu a například i jakýsi „Evropský West Point“, společné výcvikové středisko pro vojáky z celé EU. Úřad pro investice má podle něj „podporovat šampióny“.
„Evropa, kterou známe, je příliš slabá, příliš pomalá, příliš neúčinná,“ řekl Macron ve svém téměř dvouhodinovém projevu, který pronesl v univerzitním prostředí na slavné Sorbonně a dlouho dopředu jej avizoval, že bude zásadní. Jak v aule uvedl dále, přesto věří, že realizací přednesených návrhů „Evropa dokáže zajistit skutečnou suverenitu, naši schopnost existovat v dnešním světě“.
Na jeho projev okamžitě začaly pršet reakce, které shrnuje web Bloomberg.com. Ohlasy na Macronovy vize ze Sorbonny byly velmi pestré. Z Bruselu samozřejmě zaznělo nadšení. „Byl to vizionářský projev a urychlí proces Evropské integrace,“ jásal Guntram Wolff, který tam šéfuje think-tanku Bruegel. Podle něj evropské země budou Macronovy nápady na utužení integrace akceptovat, ale připustil, že některé ne hned.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav